Bitcoin-it i bie vlera për 50 për qind

Bitcoin po tregtohet me 33 mijë e 600 dollarë, gjë e cila shënon një rënie prej 4 për qind për 24 orë

Të hënën, shitjet e tregut të kriptomonedhave kanë vazhduar por, kësaj here me vlerën e përgjithshme të rënë 130 miliardë dollarë, vetëm në 24 orët e fundit.

Bitcoin ka rënë nën 34,000 dollarë të hënën në mëngjes dhe aktualisht, po tregtohet me rreth 36,011 dollarë, tregojnë të dhënat e Coin Metrics. Etheri gjithashtu po bie, tani me çmim rreth 2,373 dollarë.

Dy kriptovalutat kryesore për nga vlera e tregut kanë rënë rreth 50% nga nivelet e tyre më të larta të të gjitha kohërave në nëntor, kur bitcoin arriti rreth 69,000 dollarë dhe eteri arriti në 4,878 dollarë gjatë një tubimi më 10 nëntor.

Kjo është një përgjigje e mundshme ndaj disa faktorëve, duke përfshirë takimin e dhjetorit të Rezervës Federale, ku banka qendrore tregoi se mund të fillojë të reduktojë bilancin e saj, të tërheqë mbështetjen e politikës së saj monetare dhe të rrisë potencialisht normat e interesit.

Megjithëse rënia aktuale mund të jetë tronditëse, kjo paqëndrueshmëri nuk është e pazakontë për tregun e kriptomonedhave.

“Rëniet e gjata si kjo janë normale me kripto-n,” thotë për CNBC Make It, Tyrone Ross, CEO i Onramp Invest, i cili ofron teknologji të menaxhimit të aseteve të kriptove për këshilltarët financiarë.

“Njerëzit duhet ta dinë se hyrja dhe nëse keni mjete, duhet të punoni me një këshilltar për t’ju udhëhequr nëpër këto tregje,” ka shtuar ai.

Gjatë periudhave si këto, “mos shikoni çdo çmim”, thotë Ross. “Zvogëlojeni dhe shikoni se si ka performuar kripto dy vitet e fundit.”

Edhe pse kriptovaluta konsiderohet të jetë një investim i rrezikshëm dhe spekulativ, nëse tashmë e zotëroni atë ose po planifikoni ta blini, ekspertët pajtohen që një strategji e blerjes dhe mbajtjes është zakonisht praktika më e mirë. Në vend që të përpiqet të tregtojë në afat të shkurtër, kjo strategji promovon mbajtjen e një aktivi afatgjatë dhe eliminimin e niveleve të larta dhe të ulëta.

Anjali Jariwala, planifikues i certifikuar financiar, kontabilist i certifikuar publik dhe themelues i Fit Advisors, rekomandon mbajtjen e bitcoin për të paktën 10 vjet.

“Nëse jeni të përkushtuar ndaj një strategjie që përfshin kripto, atëherë duhet të jeni të kënaqur me mbajtjen e investimit për një qasje më afatgjatë dhe të përpiqeni t’i rezistoni dëshirës për të shitur kur çmimet ulen,” thotë ajo.

Mos lejoni që frika të diktojë strategjinë tuaj të investimit. “Ashtu si çdo investim, disiplina është thelbësore,” thotë Jariwala.

“Nëse keni blerë kripto-n si diçka për të investuar për 10 vitet e ardhshme, kjo është koha për ta kujtuar këtë”, thotë Douglas Boneparth, planifikues financiar i certifikuar dhe president i Bone Fide Wealth. Ai ka investuar në bitcoin që nga viti 2014.

Aktualisht Bitcoin po tregtohet me 33 mijë e 600 dollarë, një rënie prej rreth 15 për qind brenda një jave apo rreth 4 për qind për 24 orë.

Bitcoin-i është një kriptovalutë dhe një sistem pagese në mbarë botën dhe njëkohësisht, është monedha e parë dixhitale e decentralizuar, ngase sistemi funksionon pa një bankë qendrore ose një administrator të vetëm.

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika