Biznesmeni shqiptar në Amerikë: Albin Kurti duhet të vazhdoj me këtë “kokëfortësi”, përfundimi do të jetë në të mirën e Kosovës

Biznesmeni shqiptar në Amerikë, Ramiz Tafilaj ka thënë se miqësia me SHBA-të nuk do të prishet sepse të gjithë presidentët e ndjekin të njëjtën strategji

Biznesmeni shqiptaro-amerikan Ramzi Tafilaj

“Unë mendojë që kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është kryefortë edhe është koha që dikush me thënë STOP këtyre gjërave. Duhet të vazhdoj me kokëfortësi Kurti”, ka deklaruar Ramiz Tafilaj gjersa ka shtuar se i pari i qeverisë nuk e bënë këtë krejtësisht pa koordinim.

“Përfundimi do të vjen mirë, dëshirojmë një gjë të tillë, po apo jo, Kosova do të formohet”, ka thënë ai.

Sipas tij, shtetet perëndimore në fjalinë e parë të tyre i japin të drejtë Kosovës edhe mandej vazhdojnë me kërkesat e tyre.

A qëndron prapa kryeministrit, Kurti, Amerika?

“Absolut që po, duhet me qendru edhe SHBA-ja edhe Perëndimi, sepse SHBA-ja nuk mundet me qenë kundër një të drejte demokratike, mundet të mendoj me ndryshe, por jo të thotë ti je shumë keq edhe nuk bënë kështu”, ka theksuar Tafilaj në Personale te Krenare Vokshi në RTV Dukagjini.

Sipas tij, Amerika i çmon njerëzit që e thonë mendimin e tyre.

“Nuk është në rregull që një shtet si Serbia me lëshu traga për Kosovën”, ka thënë ai.

Sipas biznesmenit nga Amerika, miqësia me SHBA-të nuk do të prishet edhe nuk ka rëndësi se kush është president në Shtete e Bashkuara të Amerikës, pasi që të gjithë presidentët e ndjekin strategjinë e ShBA-së, ka përfunduar Tafilaj

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Serbia gjobitet nga FIFA për Kosovën

Federata e Futbollit të Serbisë është gjobitur nga FIFA të mërkurën për deklarata politike të  bëra në kuadër të Kupës së Botës që po...

Të fundit nga rubrika