Blinken bën thirrje për “hapa urgjent” për të qetësuar konfliktin izraelito-palestinez

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka bërë thirrje për "hapa urgjent" për të qetësuar konfliktin izraelito-palestinez

Pas bisedimeve të nivelit të lartë në Jerusalem, sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka bërë thirrje për “hapa urgjent” për të qetësuar konfliktin izraelito-palestinez.

Blinken ka udhëtuar për në Jerusalem në fazën e dytë të turneut të tij në Lindjen e Mesme, pasi u takuan me presidentin e Egjiptit, Abdel Fattah el Sisi dhe ministrin e Jashtëm në Kajro.

Pas bisedimeve me kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu të hënën, Blinken ka bërë thirrje për “të gjitha palëve tani të ndërmarrin hapa urgjent për të rivendosur qetësinë, për të depërshkallëzuar”.

“Ne duam të sigurohemi që ka një mjedis në të cilin ne mundemi, shpresoj, në një moment, të krijojmë kushtet ku mund të fillojmë të rivendosim një ndjenjë sigurie për izraelitët dhe palestinezët njësoj”, ka shtuar Blinken.

Të premtën në Izrael një sulm ka vrarë shtatë civilë jashtë një sinagoge në Jerusalemin Lindor.

Pas asaj që Blinken e përshkroi si një diskutim “shumë të sinqertë” me Netanyahun, kryediplomati amerikan do të takohet me ministrin e Jashtëm izraelit. Eli Cohen. Po ashtu, i dërguari i Blinken do të udhëtojë gjithashtu në Ramallah në Bregun Perëndimor të pushtuar për bisedime me udhëheqësin palestinez Mahmud Abbas, raporton trtworld.

Shija e redaktorit

Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshon urdhër-arrest për Putinin

Gjykata Ndërkombëtare Penale (GjNP) ka lëshuar një urdhër-arrest për presidentin rus, Vladimir Putin. GjNP-ja pretendon se ai është përgjegjës për krimet e luftës, duke përfshirë...

Libraria “Dukagjini” në listën e ngushtë për çmimin prestigjioz të...

Libraria “Dukagjini” është futur në listën e ngushtë të të nominuarve për Çmimin Ndërkombëtar të Përsosmërisë, në kuadër të Panairit të Librit në Londër....

Lul Raka, shpalos kujtime në “Radar” për kohën e Pandemisë

Sot më 13 mars 2023, janë bërë tri vjet që kur pandemia COVID-19, preku Kosovën. Rasti i parë me koronavirus në botë mendohet të...

Të fundit nga rubrika