Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”

"Presidentja Osmani ishte e rëndësishme në nisjen e kësaj iniciative. Ajo tashmë po demonstron mënyrën se si këto qendra mund të shërbejnë si qendra për ide dhe për inovacion".

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria” në Kosovë.

Gjatë një fjalimi në kuadër të Samitit të NATO-s, Blinken e falënderoi Osmanin për kontributin e saj të rëndësishëm në nisjen e kësaj iniciative.

“Këtë vit qendrat rajonale ‘Gratë, Paqja dhe Siguria’ janë hapur në Kolumbi dhe Kosovë. Ne jemi mirënjohës që kemi presidenten Osmani këtu me ne sot. Presidentja Osmani ishte e rëndësishme në nisjen e kësaj iniciative.

Ajo tashmë po demonstron mënyrën se si këto qendra mund të shërbejnë si qendra për ide dhe për inovacion. Në muajt në vijim do të hapim qendrën e tretë në Filipine”, ka deklaruar Sekretari amerikan.

Ndërkaq, më herët Osmani ka zhvilluar një takim me sekretarin amerikan të Shtetit, Blinken.

Ky takim u bë i ditur nga vetë Osmani përmes një postimi në Facebook, ku ajo theksoi rëndësinë e aleancës me Shtetet e Bashkuara të Amerikës për stabilitetin dhe prosperitetin global.

“Faleminderit sekretarit Blinken për pritjen dhe diskutimin e sotëm në Departamentin e Shtetit në Uashington D.C., në kuadër të Samitit të NATO-s. Aleanca me SHBA-të nuk është vetëm një dëshmi e vlerave dhe parimeve tona të përbashkëta demokratike, por edhe një gurthemel për stabilitetin dhe prosperitetin global,” ka shkruar Osmani në Facebook.

 

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika