Blinken kërkon veprim ndaj Putinit, Lavrov sulmon akuzat e perëndimorëve

Antony Blinken ka kërkuar që presidenti rus Vladimir Putin duhet të japë llogari për lufTën që po e bën në Ukrainë, ndërsa, ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, ka sulmuar akuzat e perëndimorëve

Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken, (majtas), dhe ministri i jashtëm rus Sergey Lavrov (djathtas) në një takim në margjinat e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), në Stokholm, Suedi, 2 dhjetor 2021. (Foto: AP)

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, kërkoi të enjten që presidenti Vladimir Putin të japë llogari, gjersa ai u përball me Rusinë në një sesion të Këshillit të Sigurimit, në të cilin Kombet e Bashkuara kataloguan abuzimet në Ukrainë.

“Vetë rendi ndërkombëtar që jemi mbledhur këtu për të mbështetur po copëtohet para syve tanë,” i tha Blinken Këshillit të Sigurimit në një sesion të posaçëm, ndërsa liderët u takuan në Kombet e Bashkuara.

“Ne nuk mund, nuk do ta lejojmë Presidentin Putin të ikë me të (me agresionin në Ukrainë)”, tha ai.

Blinken akuzoi Putinin se i shtoi “benzinë zjarrit” me hapat e fundit, duke përfshirë thirrjen e rezervistëve dhe planifikimin e referendumeve në territorin ukrainas të kontrolluar nga Rusia, ashtu si Kievi bëri fitime të forta në terren.

Diplomati i lartë amerikan tha se ishte kritike të tregohej se “asnjë komb nuk mund të ricaktojë kufijtë e një tjetri me forcë”.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken flet gjatë një takimi të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara më 22 shtator 2022

“Nëse nuk arrijmë ta mbrojmë këtë parim kur Kremlini po e shkel në mënyrë kaq flagrante, ne u dërgojmë mesazh agresorëve kudo që mund ta injorojnë atë” shtoi Blinken.

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, të cilin Blinken ka refuzuar ta takojë individualisht që nga pushtimi i shkurtit, ka sulmuar akuzat perëndimore.

“Ka një përpjekje sot për të na imponuar një narrativë krejtësisht të ndryshme rreth agresionit rus si origjinën e kësaj tragjedie,” tha Lavrov në Këshillin e Sigurimit.

Ai akuzoi Ukrainën për “rusofobinë”, duke përfshirë vendosjen e rregullave të gjuhës ukrainase.

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov flet gjatë një takimi të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara më 22 shtator 2022

“Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre me bashkëpunimin e organizatave ndërkombëtare të të drejtave të njeriut kanë mbuluar krimet e regjimit të Kievit,” tha Lavrov.

Franca, kreu aktual i Këshillit të Sigurimit, thirri seancën për të nënvizuar kërkimin për llogaridhënie në Ukrainë.

“Nuk ka paqe pa drejtësi”, u tha gazetarëve ministrja e Jashtme franceze, Catherine Colonna.

Duke hapur seancën, Sekretari i Përgjithshëm, Antonio Guterres, tha se organi i të drejtave të OKB-së ka parë “një katalog mizorie”, ku përfshihen ekzekutime të përmbledhura, dhunë seksuale, tortura dhe trajtime të tjera çnjerëzore dhe degraduese kundër civilëve dhe të burgosurve të luftës.

“Të gjitha këto akuza duhet të hetohen tërësisht, për të siguruar përgjegjësi”, tha ai, pa e drejtuar drejtpërdrejt gishtin nga Rusia.

“Autorët duhet të mbajnë përgjegjësi në procedura të drejta dhe të pavarura gjyqësore. Viktimat dhe familjet e tyre kanë të drejtë për drejtësi, zgjidhje dhe dëmshpërblim,” tha Guterres.

Ndërsa, presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, duke iu drejtuar Asamblesë së Përgjithshme të mërkurën, kërkoi një gjykatë speciale dhe “ndëshkim” për Rusinë për pushtimin dhe abuzimet e saj.

Dëshmia kryesore nga Ukraina ishte Karim Khan, prokuror i Gjykatës Penale Ndërkombëtare, i cili njoftoi një hetim për krime të mundshme lufte vetëm disa ditë pasi Rusia pushtoi fqinjin e saj në shkurt.

“Për mendimin tim, jehona e Nuremburgut duhet të dëgjohet sot,” i tha ai Këshillit të Sigurimit të enjten, duke iu referuar qytetit gjerman ku u mbajtën gjyqet naziste për krimet e luftës.

Khan ka udhëtuar në Ukrainë dhe ka vizituar qytetin e Bucha, ku zbulimi i dhjetëra trupave në rrugë dhe në varreza masive tmerroi botën.

Moska në atë kohë i hodhi poshtë mizoritë si të rreme dhe të enjten Lavrov tha se përpjekjet e Ukrainës për të fajësuar Rusinë për krimet e luftës ishin një “operacion propagandistik”.

Por Khan u tërhoq duke i thënë Këshillit të Sigurimit: “Kur shkova në Bucha dhe shkova pas kishës së Shën Andreas, trupat që pashë nuk ishin të rreme”, njofton AFP.

Përfaqësuesi i Ukrainës në takim, Ministri i Jashtëm, Dmytro Kuleba, kërkoi “solidaritetin dhe unitetin” e vendeve anëtare të OKB-së për të ndihmuar Kievin të luftojë agresionin rus.

“Mënyra më e mirë për të parandaluar që të ndodhin më shumë mizori ruse është t’i sigurojë Ukrainës më shumë armë të nevojshme,” u tha ai gazetarëve.

Rusët nxitojnë të ikin pas urdhrit për mobilizim ushtarak

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika