Blinken mbërrin në Ukrainë, do të takohet me Zelensky-n

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, zbarkoi në kryeqytetin ukrainas mëngjesin e sotëm.

Ai do të takohet sot me presidentin Volodymyr Zelensky dhe zyrtarë të tjerë. Gjatë këtij takimi ai pritet të japë një mesazh “sigurie të fortë” për ukrainasit.

Vizita e tij vjen ndërsa vendi përpiqet të frenojë një inkursion të madh rus pranë qytetit të tij të dytë më të madh, Kharkiv.

Ardhja e Blinkenit shënon gjithashtu tri javë që kur Kongresi amerikan më në fund ra dakord për një paketë të re ndihme prej 61 miliardë dollarësh për Ukrainën.

Antony Blinken nuk është i vetmi politikan perëndimor që ka vizituar Ukrainën ditët e fundit.

Sekretari i Jashtëm në hije i laburistëve, David Lammy dhe sekretari i mbrojtjes në hije, John Healey, ishin dje në Kiev për t’u takuar me shefin e zyrës së presidentit të Ukrainës, Andriy Yermak dhe ministrin e Mbrojtjes, Rustem Umerov.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, dhe presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky po takohen në Kiev, raporton BBC.

Udhëtimi i sotëm shënon herën e katërt që kryediplomati amerikan viziton Ukrainën që nga pushtimi i Rusisë në shkurt 2022.

Më herët, një zyrtar i lartë amerikan që udhëtonte me Blinkenin u tha gazetarëve se qëllimi i kësaj vizite “është të dërgojë një sinjal të fortë sigurie për ukrainasit, të cilët pa dyshim janë në një moment shumë të vështirë si me betejën e ashpër në frontin lindor, por edhe me rusët” tani duke zgjeruar disa sulme ndërkufitare në Kharkiv”.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika