Blinken: Sanksionet perëndimore po dëmtojnë Rusinë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka thënë se kontrollet tregtare të vendosura nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj, ka theksuar se Rusia nuk mund të importojë pjesët që i nevojiten për të ndërtuar më shumë armë për të zëvendësuar ato që janë shkatërruar në fushat e betejës në Ukrainë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, të dielën e katër dhjetorit ka thënë se kostoja e sanksioneve perëndimore ndaj Rusisë po rritet çdo ditë, duke e bërë më të vështirë për Moskën plotësimin e armatimit të saj për të çuar përpara luftën e saj të vazhdueshme me Ukrainën.

Me kontrollet tregtare të vendosura nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj, Blinken ka theksuar se Rusia nuk mund të importojë pjesët që i nevojiten për të ndërtuar më shumë armë për të zëvendësuar ato që janë shkatërruar në fushat e betejës në Ukrainë ose ndonjëherë janë braktisur pasi forcat e Moskës janë tërhequr përballë Përparimet e Ukrainës, shkruan VOA.

Diplomati i lartë amerikan tha për emisionin “State of the Union” të CNN, “Shpenzimet po akumulohen çdo ditë. Barra mbi Rusinë rëndohet çdo ditë e më shumë”.

Ai potencoi se aleatët perëndimorë “po shikojnë vazhdimisht” mënyra të ndryshme për të shtrënguar edhe më tej sanksionet për të minuar ekonominë ruse dhe përpjekjet e saj për luftë.

Blinken akuzoi Rusinë për “përpjekje për të armatosur dimrin” me breshërinë e saj të sulmeve ajrore në javët e fundit që synonin furnizimet me energji dhe ujë të Ukrainës për të minuar moralin e popullit ukrainas.

“Kjo është me të vërtetë barbare”, u shpreh ai.

Ministria britanike e Mbrojtjes ka thënë se një sondazh i fundit tregon se mbështetja publike ruse për luftën po bie.

Në përditësimin e saj të inteligjencës të dielën në mëngjes, ministria tha se një media e pavarur ruse ka pohuar se qasja në të dhënat e mbledhura nga Shërbimi Federal Mbrojtës i Rusisë tregon se 55% e rusëve favorizojnë bisedimet e paqes me Ukrainën, ndërsa vetëm 25% thonë se mbështesin vazhdimin e luftës.

Në prill, rreth 80% e rusëve u raportuan se mbështesin pushtimin e Ukrainës.

Ndërkohë, shefi rus i energjisë, zëvendëskryeministri Alexander Novak, ka deklaruar të dielën se Moska nuk do të shesë naftë që i nënshtrohet një kufiri të çmimit perëndimor edhe nëse i duhet të shkurtojë prodhimin.

Novak e quajti kufirin e çmimit prej 60 dollarë për fuçi, të vendosur të premten nga Grupi i Shtatë vendeve kryesore të industrializuara dhe Australia, një ndërhyrje të madhe në tregtinë botërore të energjisë, një veprim që mund të çojë në një mungesë furnizimi.

“Ne po punojmë në mekanizma për të ndaluar përdorimin e një instrumenti të kufirit të çmimit, pavarësisht se çfarë niveli është vendosur, sepse një ndërhyrje e tillë mund të destabilizojë më tej tregun”, ka thënë Novak.

“Ne do të shesim naftë dhe produkte të naftës vetëm atyre vendeve që do të punojnë me ne në kushtet e tregut, edhe nëse duhet të ulim pak prodhimin”, shtoi ai.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Vdes vajza që ishte duke u trajtuar në QKUK, policia...

Policia e Kosovës ka nisur hetimet për një rast të vdekjes që ka ndodhur në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK). Policinë e ka lajmëruar...

Të fundit nga rubrika