Blinken: Vrasja e Jamal Khashoggi 4 vjet më parë ishte një sulm ndaj lirisë së shprehjes kudo

Sekretari amerikan, Antony Blinken, në përvjetorin e katërt të vdekjes, ka përkujtuar gazetarin i cili u vra më 2018 në konsullatën saudite në Stamboll, Turqi

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka përkujtuar vdekjen e gazetarit, Jamal Khashoggi më 2 tetor të vitit 2018.

Përmes një postimi në Twitter, Blinken ka cilësuar vrasjen e tij sikurse një sulm ndaj lirisë së shprehjes kudo në botë gjersa ka theksuar se ai do të vazhdojë t’i mbështesë mbrojtësit e të drejtave të njeriut.

“Vrasja e Jamal Khashoggi 4 vjet më parë ishte gjithashtu një sulm ndaj lirisë së shprehjes kudo. Gjersa mbajmë zi për Jamalin, ne do të vazhdojmë të qëndrojmë dhe të mbështesim mbrojtësit e të drejtave të njeriut, gazetarët dhe të tjerët për të mbrojtur liritë themelore në mbarë botën”, ka shkruar ai.

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden kishte thënë se ngriti çështjen e vrasjes së gazetarit Jamal Khashoggi, gjatë një takimi me princin e kurorës saudite, Mohammed bin Salman, në korrik të këtij viti. Nga ana tjetër, princi saudit gjithmonë i ka mohuar akuzat dhe prokurorët sauditë, të cilët i fajësuan agjentët “mashtrues” të Arabisë Saudite.

Më 2 tetor të vitit 2018, Jamal Khashoggi, një gazetar saudit u vra nga agjentë të qeverisë saudite në konsullatën saudite në Stamboll, Turqi.

Princi i Arabisë Saudite e mohon vrasjen e Khashoggit, Biden: Mendoja se ishte ai

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika