Bllokohen disa rrugë në Istog si shkak i vërshimeve

Edhe në komunën e Istogut qytetarët janë përballur me vershime e përmbytje nga uji. Disa nga rrugët e Istogut u bënë edhe të pakalueshme si shkak i nivelit të lartë të ujit, e gurëve

Vërshimet në Komunën e Istogut

Për orë të tëra kjo rrugë në qendër të Istogut qëndrojë e mbyllur.

Zyrtarët policor u kujdesen të mos lejojna qytetarët, e të tjerë u angazhuan për te pastruar rrugën, qe ishte e mbushur me gurë.

Pastrimi ishte i vështirë derisa, uji që vinte nga Bjeshkët e Istogut nuk ndalej. Qytetarët e kësaj pjese, thanë se me këtë gjendje janë përballur që nga mëngjesi i së dieles, tek tregojn se uji u ka depërtuar edhe brenda hapsirave banuese.

Hysni Osmanaj- Qytetar

“Më është dashur me marr kerrin tem me dal, atëherë kur kam dalë e kam parë që gjendja është shumë e vështire qendrës me shku kështu te posht ka po shkon uji është e pakalueshme deri te qaushi ku është te rrethi është sigur deti i nxanun kjo ka vazhduar deri para një orë”, është shprehur Osmanaj.

Teksa në qytet vazhdonte pastrimi, në fshatin Rakosh te kësaj komune, tashmë situata ishte qetësuar.

Banorët aty thanë se uji nuk ka depërtuar në shtëpi të tyre, por vetëm në rrugë ka shkaktuar probleme. Ata treguan se edhe më herët janë përballur me situata të tilla.

Beqir Haxhiaj, Banor i fshatit Rakosh

“Kem pasur vershime ma heret, edhe nëpër shpija na ka hyrë uji e nëpër bahqe na ka dëmtuar shume e tashti për sot smuj me ju thane asgje se vec sa dola prej shpije por ma lart sigurisht ka pasur dëmitme se kam parë njerëz qe kanë dalë me i mbrojt shtepijat e veta”, ka theksuar Haxhiaj.

Për te diskutuar rreth situatës së krijuar, pasdite ishin mbledhur edhe ekipin për menaxhimin e emergjenca.

Kryetari i komunës së Istogut, thotë se tashmë situata është qetësuar dhe janë duke e menaxhuar.

Ilir Ferati, Kryetar i Komunës së Istogut

“Për momentin edhe sipas vlerësimit të ekpertëve akterëve relevant që ishin ne takimin e shtabit emergjent situata është e menaxhueshme urojmë që gjatë natës të mos ketë rendim të të reshurave sepse mund të ketë situatë më të rënduar mirëpo në bashkpunim edhe me Policinë e FSK-në me mekanizmat e tyre po besoj që kemi me menaxhu situatën”, ka potencuar Ferati.

Sipas te dhënave të komunës, në Istog janë evidentuar rreth 20 lokacione ku ka pasur vërshime dhe dëme materiale.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika