BMW i5 lansohet me dy sisteme elektrike

Pra, ja ku është, i5 i shumëpritur - një BMW Seria 5 elektrike

BMW i5 lancohet me dy sisteme elektrike

Duket sikur BMW e “ka goditur në shenjë” me i5-in e ri – sedan i pashëm, pa ndonjë veçori të diskutueshme të dizajnit, pothuajse konservator dhe megjithatë modern. Mbi të gjitha – i njohur menjëherë si BMW 5-seri.

Vizualisht, i5 i ri shënon të gjitha kutitë që blerësit e sedanit ekzekutiv duan të shënohen – duket solid, premium, i shpejtë dhe i shtrenjtë. Por çfarë ndodh me performancën?

Epo, nuk duhet të shqetësohemi fare për këtë. Edhe modeli i hyrjes vjen me 340 kuaj fuqi – dhe të gjithë ata kuaj janë të kanalizuar përmes rrotave të pasme duke e bërë i5 potencialisht një mbret të kthesave. Në një shënim anësor, 10 vjet më parë, seria e hyrjes BMW 5 erdhi me një djegës vaji 4 cilindrash 1.8 litra që nxirrte tym dhe 118 poni astmatike. Kohët kanë ndryshuar shumë, shkruan “ArenaEv“.

Nëse i5 i nivelit fillestar me 340 kuaj fuqi nuk është mjaft i shpejtë për dëshirën tuaj, fatmirësisht BMW po sjell një version shumë më të fuqishëm. I5 M60 xDrive është projektuar për të lënë të gjitha shqetësimet për makinat elektrike sa më shumë që të jetë e mundur nga ana njerëzore. Sedani me dy motorë 601 kuaj fuqi mund të arrijë 100 km/h (62 mph) në vetëm 3.8 sekonda. Po, është 0,1 sekonda më i ngadalshëm se i7 M70 xDrive , por i7 ka pak më shumë fuqi – 59 kf më saktë – dhe shumë më shumë çift rrotullues – 1,100 Nm kundrejt 820 Nm në i5.

A është i5 M60 i5 më i shpejtë? Të paktën tani për tani – po. Duke u kthyer në vitin 2013, M5 i lavdishëm erdhi me një nga motorët V8 më të mirë ndonjëherë. Ai kishte dy turbo, 560 kuaj fuqi dhe dikur nisej si një kafshë e plagosur jashtë vijës së nisjes, duke arritur 100 km/h në 4.1 sekonda. Në atë kohë, nuk kishte konkurrencë. Sot, i5 elektrik është më i shpejtë.

Do të jeni të kënaqur të dini se i5 i ri është po aq i shpejtë në rrugë sa është kur bëhet fjalë për rimbushje. Mbushja e baterisë 81,2 kWh (e përdorshme) nga 10 në 80 përqind kërkon rreth 30 minuta për sa kohë që makina është e lidhur në një karikues të shpejtë DC, i5 mbështet karikim të shpejtë deri në 205 kW. Nga ana tjetër, karikimi në shtëpi mund të bëhet me 11 kW si standard ose 22 kW si opsion.

Teknologjia në i5-në e re është kudo, por artikulli më i përfolur është Asistenti i ri i drejtimit (dhe natyrisht opsional) Driving Assistant Professional. Ndër shumë veçori standarde, ai i lejon shoferit të heqë duart nga timoni në autostradë me korsi të ndara qartë. E tëra që shoferi duhet të bëjë është të monitorojë trafikun. Sistemi madje mund të sugjerojë vetë ndryshimin e korsisë dhe gjithçka që i nevojitet për konfirmim është që shoferi të shikojë në pasqyrën anësore.

Pra, ja ku është, i5 i shumëpritur – një BMW Seria 5 elektrike. Ka dy pjesë të tjera të enigmës që fotografia të jetë e plotë – performanca në rrugë dhe çmimi. Sa i përket performancës, nuk kemi nevojë të shqetësohemi, inxhinierët e BMW kaluan orë të panumërta dhe pa gjumë duke ngarë i5 nga Poli i Veriut në Sahara duke u siguruar që të performojë siç duhet të Seria 5 në çdo kusht. Po për çmimin? Epo, nuk do të jetë e lirë, kjo është e sigurt. Por pyetja është – a është më në fund i5 sedani elektrik i përsosur?

Shija e redaktorit

Kongresmenja amerikane: Çdo agresion ndaj Kosovës përbën kërcënim për sigurinë...

Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që moti është...

The Guardian: Zyrtarët amerikanë u bindën nga provat e Qeverisë...

Sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, më 24 shtator të këtij viti, e ka marrë edhe vëmendjen ndërkombëtare. Së fundmi, gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”,...

Anton Cena me tre medalje, dy të arta dhe një...

Anton Cena, garues nga Kosova për Lojërat e 11-të për Policë, Doganierë dhe Zjarrfikës, ka arritur t'i fitojë tri medalje, dy të arta dhe...

Të fundit nga rubrika