Bogdanoviq për vrasjen e Oliver Ivanoviqit: U vra nga Lainoviqi, urdhërin e kishte dhënë Veselinoviqi

Boban Bogdanoviq, i cili ka lidhje me disa figura kriminale në Serbi, ka thënë se vrasësi i politikanit serb të Kosovës, Oliver Ivanoviq, është Lubomir Lainoviq, kurse urdhëruesi i vrasjes është biznesmeni nga Kosova, Zvonko Veselinoviq.

Bogdanoviq, në një intervistë për mediat serbe ka thënë se miku i tij i vrarë, Aleksandër Gligoijeviq, i cili ishte pjesëtar i klanit kriminal të Veljko Belivuk, ka thënë se ia kishte lënë amanet që të zbulohet vrasësi i politikanit kosovar.

Siç shkruan mediumi serb “N1”, Bogdanoviq ka thënë se personi që e kishte organizuar ardhjen dhe logjistikën është Milan Radoiçiq.

“Më shtatë mars të vitit 2020, ishte ndeshja e parë e raundit pranveror të Tekstilcit, në të cilën isha i ftuar si mysafir nderi. Pas lojës u ulëm me Aleksandrin (Gligorijeviq), folëm për diçka për të cilën nuk e kisha ëndërruar se do të flisnim. Aleksandri më tha kush janë organizatorët, kush është porositësi dhe kush është vrasësi i Oliver Ivanoviqit”, është shprehur ai.

Ndryshe, Oliver Ivanoviq u vra më 16 janar 2018, me gjashtë të shtëna në shpinë, përpara zyrës së partisë së tij në Mitrovicën e Veriut.

Ai ishte udhëheqës i Iniciativës Qytetare “Liria, Demokracia, Drejtësia – Oliver Ivanoviq”.

Deri më tani janë ngritur tri aktakuza nga Prokuroria Speciale e Kosovës, për vrasjen e Ivanoviqit.

Aktakuza e parë është ngritur më dy dhjetor të vitit 2019, kurse më 30 dhjetor ishte paraqitur aktakuza e dytë nga prokurori i atëhershëm, Sylë Hoxha.

Në këtë gjykim, të akuzuarit Nedelko Spasojeviq, Marko Roshiq, Rade Basara, Silvana Arsoviq, Dragisha Markoviq dhe Zharko Jovanoviq ishin deklaruar të pafajshëm për akuzat e ngritura kundër tyre.

 

Ndërsa tre të akuzuarit e mbetur, Zvonko Veselinoviq, Millan Radoiçiq dhe Zhelko Bojiq, janë në arrati.

Në anën tjetër, aktakuza e tretë ishte ngritur në nëntor të vitit 2020.

Kjo, pasi Gjykata e Apelit në Prishtinë e kishte hedhur poshtë aktakuzën e dytë të Prokurorisë Speciale, pas kërkesës së palës mbrojtëse, të cilët apeluan vendimin.

Veselinoviq, bashkë me Radoiçiqin janë futur edhe në listën e zezë të SHBA-së për shkak të veprimtarisë së tyre.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika