Bogujevci në Këshill të Evropës: Vij nga një vend ku më parë gratë kanë përjetuar dhunë seksuale gjatë luftës

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Saranda Bogujevci, ka thënë se dhuna seksuale që po kryhet nga ushtria ruse në Ukrainë duhet të dënohet

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Saranda Bogujevci

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Saranda Bogujevci, në fjalën e saj të mbajtur në Asamblenë e Këshillit të Evropës, ku është diskutuar për dhunën seksuale në Ukrainë, ka thënë se nuk e ka menduar që në një shtet tjetër Evropian dhuna seksuale do të përdorej si armë lufte.

Bogujevci, ka theksuar nevojën e adresimit të dhunës seksuale në Ukrainë si dhe mbështetjen e të gjitha viktimave.

Nënkryetarja e Kuvendit, është rrëfeu se si jo shumë kohë më parë dhunën seksuale gjatë luftës e kanë përjetuar edhe gratë në Kosovë.

“Unë vij nga një vend ku jo shumë kohë më parë gratë e kanë përjetuar dhunën seksuale gjatë luftës. Asnjëherë nuk e kam menduar që do të flisnim për një vend tjetër në Evropë që përjeton të njëjtin fat. Duke parë se çfarë po ndodhë në Ukrainë, unë shpresoj që ky raport do ti shtyjë jo vetëm shtetet anëtare ta prioritizojnë por edhe t’i bëjnë të gjitha përpjekjet e mundshme që ta adresojnë dhunën seksuale që është duke ndodhur në Ukrainë nga ushtria Ruse”, ka thënë ajo.

“Kjo nuk është hera e parë që dhuna seksuale po përdoret si armë lufte. Në vitet e 90-ta e njëjta gjë ka ndodhur në Ballkan. Në vendim tim po ashtu. Ata të cilët i planifikojnë dhe i kryejnë këto strategji jonjerëzore shpeshherë nuk marrin kurrfarë ndëshkimi”, ka vijuar ajo.

Ajo tha se të gjithë ata që kanë kryer krime dhe sidomos ato të dhunës seksuale të vendosen përballë drejtësisë dhe t’i marrin ndëshkimet e merituara.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika