Bogujevci në KiE: Serbia vazhdimisht po kërkon pretekste për ta destabilizuar veriun

Në Asamblen Parlamentare të Këshillit të Evropës, në fjalën e saj, nënkryetarja Bogujevci ka thënë se Serbia vazhdon të koordinojë politika me Rusinë e të armatoset nga vet ajo. Krahas kësaj, e njëjta ka theksuar se qëllimi i Serbisë mbetet destabilizimi i Veriut të Kosovës

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Saranda Bogujevci

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Saranda Bogujevci ka thënë se strukturat kriminale në Veri të Mitrovicës po inkurajohen direkt nga Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq për veprimete tyre në veri të Kosovës.

Aktualisht, Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës po diskuton për tensionet e fundit në mes Kosovës dhe Serbisë. Në fjalën e saj, Bogujevci ka thënë se Serbia vazhdon të koordinojë politika me Rusinë e të armatoset nga vet ajo.

“Kosova si shtet po përballet me veprime ilegale të strukturave kriminale në veri të vendit të cilat po inkurajohen nga presidenti Vuçiq. Serbia asnjëherë nuk e ka distancuar veten nga krimet gjenocidale të Millosheviqit kundër shqiptarëve të Kosovës dhe minoriteve të tjera gjatë vitit 1998-99 dhe vazhdon të koordinojë politika me Rusinë e të armatoset nga Rusia. Serbia jo vetëm që nuk ndëshkoi dhe vendosi sanksione kundër Rusisë, por është shumë shqetësuese të shihen anëtarë të Wagnerit që janë dukur në veri të Kosovës duke hyrë nga Serbia”, ka deklaruar Bogujevci.

Sipas Bogujevcit, Serbia vazhdimisht po kërkon pretekste për ta destabilizuar veriun e Kosovës dhe një gjë të tillë po e bën për të iu shmangur dialogut me Republikën e Kosovës.

“Është e qartë se Serbia po kërkon vazhdimisht për pretekste për ta destabilizuar veriun e Kosovës. Po e bëjnë këtë sepse po përpiqen ta heqin veten nga dialogu politik me Kosovën, nga normalizimi i plotë i marrëdhënieve përmes marrëveshjes finale me njohje reciproke. Duke respektuar ligjin dhe duke luftuar krimin e organizuar nuk duhet të ketë alternativë dhe nuk është i adresuar në baza etnike, por në baza të veprimit të dikujt”, ka deklaruar Bogujevci.

Krahas kësaj, ajo ka thënë se Kosova është e përkushtuar ndaj sundimit të ligjit, të drejtave të njeriut, lirinë e medias dhe respektit e lirisë ndaj komuniteteve në Kosovë.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

Në Kuvendin e Serbisë kërkohet mbyllja e kufijve për kosovarët që...

Slavisha Ristiq, anëtari i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, ka kërkuar që të mos u lejohet hyrja në Serbi, kosovarëve që...

WhatsApp lëshon përditësimin e ri  për t’i lejuar njerëzit të...

WhatsApp ka lansuar një përditësim të madh të ri për t'i lejuar njerëzit të bisedojnë edhe në mes të mbylljeve të internetit. WhatsApp ka lansuar...

IKD: Shteti ka dështuar në rastin “Kobra”

Instituti i Kosovës për Drejtësi ka thënë se rasti “Kobra” paraqet një shembull të dështimit të sistemit të drejtësisë, i cili, sipas tyre, ka...

Të fundit nga rubrika