Bombardimi i porteve të Ukrainës, Blinken: Rusia po shkatërron grurin dhe më të varfrit do të paguajnë më shumë për të

"Rusia fjalë për fjalë po shkatërron grurin dhe më të varfëritë dhe më të rrezikuarit në botë tani do të paguajnë më shumë për të"

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës dënojnë bombardimet ruse ndaj porteve ukrainase në Odesa.

Blinken ka thënë se Rusia është duke shkatërruar grurin dhe kjo do të ndikojë te më të varfrit, duke i bërë thirrje Rusisë që të mos e përdorë ushqim si një armë lufte.

“Shtetet e Bashkuara dënojnë bombardimet e pamëshirshme të Kremlinit ndaj porteve dhe objekteve të Ukrainës që përdoren për furnizimin global të ushqimit. Rusia fjalë për fjalë po shkatërron grurin dhe më të varfëritë dhe më të rrezikuarit në botë tani do të paguajnë më shumë për të. Moska duhet të ndalojë ta bëjë ushqimin një armë lufte”, ka shkruar Blinken në Twitter.

Rusia goditi qytetet jugore të Ukrainës me dronë dhe raketa për të tretën natë radhazi të enjten, duke e mbajtur Odesën në pikën kryesore të Kremlinit pas një mosmarrëveshjeje të ashpër mbi përfundimin e një marrëveshjeje, që e lejoi Ukrainën të dërgonte grurë përmes portit kyç të Detit të Zi.

Ndërsa, Rusia ka vënë në shënjestër infrastrukturën kritike të eksportit të grurit ukrainas që kur u zotua për “hakmarrje” këtë javë për një sulm që dëmtoi një urë thelbësore midis Rusisë dhe Gadishullit të Krimesë të aneksuar nga Moska.

Shija e redaktorit

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

“Revolta shqiptare ndaj osmanëve”, botimi i “The Spectator” më 1880...

Në një artikull të publikuar në revistën britanike, “The Spectator”, më 15 maj 1880, rrëfehet historia e një revolte shqiptare dhe shfaq vështirësinë që...

Të fundit nga rubrika