Bombardimi i porteve të Ukrainës, Blinken: Rusia po shkatërron grurin dhe më të varfrit do të paguajnë më shumë për të

"Rusia fjalë për fjalë po shkatërron grurin dhe më të varfëritë dhe më të rrezikuarit në botë tani do të paguajnë më shumë për të"

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës dënojnë bombardimet ruse ndaj porteve ukrainase në Odesa.

Blinken ka thënë se Rusia është duke shkatërruar grurin dhe kjo do të ndikojë te më të varfrit, duke i bërë thirrje Rusisë që të mos e përdorë ushqim si një armë lufte.

“Shtetet e Bashkuara dënojnë bombardimet e pamëshirshme të Kremlinit ndaj porteve dhe objekteve të Ukrainës që përdoren për furnizimin global të ushqimit. Rusia fjalë për fjalë po shkatërron grurin dhe më të varfëritë dhe më të rrezikuarit në botë tani do të paguajnë më shumë për të. Moska duhet të ndalojë ta bëjë ushqimin një armë lufte”, ka shkruar Blinken në Twitter.

Rusia goditi qytetet jugore të Ukrainës me dronë dhe raketa për të tretën natë radhazi të enjten, duke e mbajtur Odesën në pikën kryesore të Kremlinit pas një mosmarrëveshjeje të ashpër mbi përfundimin e një marrëveshjeje, që e lejoi Ukrainën të dërgonte grurë përmes portit kyç të Detit të Zi.

Ndërsa, Rusia ka vënë në shënjestër infrastrukturën kritike të eksportit të grurit ukrainas që kur u zotua për “hakmarrje” këtë javë për një sulm që dëmtoi një urë thelbësore midis Rusisë dhe Gadishullit të Krimesë të aneksuar nga Moska.

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika