Bora mbulon Kroacinë, trafiku bllokohet në disa pjesë të vendit

Sipas parashikimit të fundit të Institutit Shtetëror Hidrometeorologjik, të shtunën do të mbajë mot me vranësira dhe erëra me reshje të herëpashershme. Në shumicën e rajoneve do të bjerë borë. Autoritetet kroate tashmë kanë paralajmëruar qytetarët për rreziqet në komunikacion

Për momentin nuk ka rrugë të lirë për kamionët për në Dalmaci dhe nga Dalmacia për në brendësi. Disa rrugë janë mbyllur për shkak të borës dhe akullit.

Autoritetet kroate kanë alarmuar të gjithë qytetarët se rrugët paraqesin rrezik për sigurinë në komunikacion.

Për shkak të kësaj, një pjesë e rrugëve është e mbyllur për qarkullim dhe është plotësisht e pamundur të lëvizësh, transmeton index.hr.

Sipas parashikimit të fundit të Institutit Shtetëror Hidrometeorologjik, të shtunën do të mbajë mot me vranësira dhe erëra me reshje të herëpashershme. Në shumicën e rajoneve do të bjerë borë, më e shpeshtë në lindje dhe në zonat malore, ndërsa në bregdet do të ketë edhe reshje shiu, veçanërisht në jug, ku do të ketë edhe rrebeshe me bubullima.

Në tokë fryn erë kryesisht mesatare nga veriu dhe verilindja, e fortë në veriperëndim dhe male. Në pjesën më të madhe të Adriatikut do të fryjë stuhi e fortë me stuhi, në pjesën veriore erëra të forta nga jugu dhe jugu vetëm në jug të skajshëm. Temperatura më e lartë ditore e ajrit në tokë është kryesisht nga -2 deri në 3, në Adriatik nga 5 deri në 10 gradë Celsius.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Kush ishte Nysret Cena, 48-vjeçari që u vra në Kaçanik?

Personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik mësohet se është Nysret Cena. Nysret Cena ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Detaje nga rasti ku ishte përfshirë Nysret Cena, Gjykata e...

Nysret Cena është personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik. Ai ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës...

Të fundit nga rubrika