Bordi i ZRrE-së takohet me përfaqësuesit e MCC-së, diskutojnë për energji

Bordi i ZRrE-së, të enjten e kanë pritur në takim një delegacion të MCC-së, me të cilët ka folur rreth investimeve dhe problemeve me energji

Zyra e Rregullatorit për Energji(ZRrE)

Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji (ZRrE), të enjten kanë pritur në takim përfaqësuesit e Sfidës së Korporatës së Mijëvjeçarit (MCC), me të cilët kanë diskutuar për projektet për energjinë.

Në njoftimin e tyre thuhet se kanë diskutuar për programin, i cili përmban në vete tri projekte “rezervat dhe arbitrazh i energjisë (bateritë me kapacitet 170 MW, që ofrojnë rezervë për 340MWh), zhvillimin e fuqisë punëtore dhe përfshirjen e grave në sektorin e energjisë si edhe Projektin e Institucionit Amerikan të Katalizatorit për Zhvillim, ku në tërësi, këto projekte arrijnë vlerën e mbi 200 milionë dollarëve”.

Në këtë takim është diskutuar edhe për mundësinë e thellimit të bashkëpunimit në mes të institucioneve, dhe se projekti të fillojë të implementohet sipas afateve të përcaktuara.

“Po ashtu, u diskutua edhe për rëndësinë e draftimit të legjislacionit primar dhe sekondar, në harmoni me direktivat e BE-së dhe legjislacionit tjetër në fuqi, sa më herët që është e mundur”, thuhet në njoftimin ZRrE-së.

MCC

Më 1 korrik të vitit 2022, Bordi Ekzekutiv i Korporatës së Sfidave të Mijëvjeçarit (MCC) ka miratuar Programin Kompakt me Kosovën në vlerë prej mbi 200 milionë dollarësh. Këtë e kanë konfirmuar Qeveria e Kosovës dhe MCC-ja të premten. Marrëveshja ka të bëjë me projektet për energjinë.

Bordi Ekzekutiv i MCC-së, me veprimet amerikane të Antony Blinken, në mbledhjen e mbajtur të enjten, më 30 qershor, kanë aprovuar Projektin Kompakt si dhe kanë hapur rrugët për nënshkrimin dhe finalizimin e procesit të ratifikimit në Kuvendin e Kosovës dhe dekretimin nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani.

Ky program do të jetë projekti më i madh energjetik në Kosovë, i cili parasheh ndërtimin e sistemeve akumuluese të energjisë.

Nga ky financim mbi 200 milionë dollarësh do të vijë në formë granti nga SHBA-ja, përmes MCC-së. Rreth 35 milionë dollarë do të jetë kontribut nga Qeveria e Kosovës, ndërsa 2 milionë do të jenë fonde nga Institucioni Amerikan i Katalizatorit për Zhvillim (ACFD-së).

Programi do të përfshijë tri projekte rezerva dhe arbitrazh të energjisë (bateritë me kapacitet 170 MW, që ofrojnë rezervë 340 MWh), zhvillimi i fuqisë punëtore dhe përfshirja e grave në sektor të energjisë, dhe projekti i Institucionit Amerikan të Katalizatorit për Zhvillim.

Ilustrim

Rezerva do të përdoret për stabilizimin e frekuencës së luhatshme të rrymës si pasojë e disbalancimit të ushqimit dhe konsumit.

Po ashtu, bateritë mund të përdoren për arbitrazhin, që do të thotë, për të ngrënë në ditët e hershme të mëngjesit, shpenzimi është i ulët, me qëllim të përdorimit të saj kur është nevoja gjatë orëve me konsum të lartë.

Ndërkaq, mund të ketë shumë bateri të lehta me burime solare, të erës, dhe burime të Kosovës të ngjashme, gjëqë bën të përshpejtojë kalimin e një burimi të ripërtërirë dhe të shkëlqyeshëm.

Pra, projekti synon të rrisë dhe të përfshijë sektorin privat të implementimit të programit, në fushat që mbështesin ose plotësojnë objektivat e projektit të rezervimit të tyre dhe të gjithë atyre që janë të fuqisë punëtore.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika