Boris Johnson person “non grata” në Moskë

Ministria e Jashtme e Rusisë, publikon listën e zyrtarëve dhe politikanëve britanik të shpallur persona non grata, ku ndër emrat është edhe kryeministri, Boris Johnson

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson

Federata e Rusisë ka shpallur Kryeministrin e Britanisë së Madhe, Boris Johnson, persona non grata.

Në listën e personave të ndaluar në Rusi përveç Johnson, janë edhe një numër i lartë politikanësh dhe qeveritarësh britanik.

Zyrtarët e tjerë të përfshirë në listë janë edhe zëvendëskryeministri britanik, Dominic Raab, kryediplomatja Lizz Truss, Sekretari i Mbrojtjes, Ben Wallace, Sekretarja e Punëve të Brendshme. Por, nuk janë vetëm këta të ndaluar, por edhe pjesa tjetër e kabinetit të Johnson-it.

Gjithashtu person non grata është shpallur nga Moska edhe ish-kryeministrja, Theresa May.

“Qëndrimi armiqësor” karshi popullit rus në luftën e Ukrainës është argumenti i vendimit të Moskës.

Mbretëria e Bashkuar, ka qenë ndër vendet e para, të cilat shpallën mbështetje të pakushtëzuar për Ukrainën qysh nga fillimi i konfliktit shumë vite më parë, por edhe nga invazioni rus më 24 shkurt 2022.

Mbretëria e Bashkuar sikurse edhe pjesa tjetër e vendeve Perëndimore, ka ndërmarr sanksione të shumta ndaj Rusisë, sanksione këto që kanë prek edhe vetë presidentin rus, Vladimir Putin.

Së fundi, në një bashkërendim sanksionesh me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Londra zyrtare ka sanksionuar dy vajzat e Putin-it.

Pas Presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, Johnson ishte lideri Perëndimor që vizitoi presidentin ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, në Kiev, me të cilin u akorduan për bashkëpunim në luftën mbrojtëse kundër Rusisë invaduese.

Shija e redaktorit

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Rama: Magjia e festave erdhi

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, ka hapur Tregun e Fundvitit në qendër të kryeqytetit. Ai ka thënë se në bulevardin "Xhorxh Bush" qytetarët do të...

Mbrojtja e krerëve të UÇK-së triumfon ndaj ZPS-së, Specialja iu...

Trupi Gjykues në Dhomat e Specializuara të Kosovës ka marrë një vendim në lidhje me komunikimet dhe vizitat e krerëve të UÇK-së, respektivisht, Hashim...

Të fundit nga rubrika