Boris Johnson person “non grata” në Moskë

Ministria e Jashtme e Rusisë, publikon listën e zyrtarëve dhe politikanëve britanik të shpallur persona non grata, ku ndër emrat është edhe kryeministri, Boris Johnson

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson

Federata e Rusisë ka shpallur Kryeministrin e Britanisë së Madhe, Boris Johnson, persona non grata.

Në listën e personave të ndaluar në Rusi përveç Johnson, janë edhe një numër i lartë politikanësh dhe qeveritarësh britanik.

Zyrtarët e tjerë të përfshirë në listë janë edhe zëvendëskryeministri britanik, Dominic Raab, kryediplomatja Lizz Truss, Sekretari i Mbrojtjes, Ben Wallace, Sekretarja e Punëve të Brendshme. Por, nuk janë vetëm këta të ndaluar, por edhe pjesa tjetër e kabinetit të Johnson-it.

Gjithashtu person non grata është shpallur nga Moska edhe ish-kryeministrja, Theresa May.

“Qëndrimi armiqësor” karshi popullit rus në luftën e Ukrainës është argumenti i vendimit të Moskës.

Mbretëria e Bashkuar, ka qenë ndër vendet e para, të cilat shpallën mbështetje të pakushtëzuar për Ukrainën qysh nga fillimi i konfliktit shumë vite më parë, por edhe nga invazioni rus më 24 shkurt 2022.

Mbretëria e Bashkuar sikurse edhe pjesa tjetër e vendeve Perëndimore, ka ndërmarr sanksione të shumta ndaj Rusisë, sanksione këto që kanë prek edhe vetë presidentin rus, Vladimir Putin.

Së fundi, në një bashkërendim sanksionesh me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Londra zyrtare ka sanksionuar dy vajzat e Putin-it.

Pas Presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, Johnson ishte lideri Perëndimor që vizitoi presidentin ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, në Kiev, me të cilin u akorduan për bashkëpunim në luftën mbrojtëse kundër Rusisë invaduese.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Avokati Gashi: Ka neglizhencë të hetimeve, Astrit Dehari është goditur...

Avokati Tomë Gashi ka njoftuar se të premten e 12 gushtit do të mbajë konferencë për media në lidhje me rastin e vdekjes së...

Të fundit nga rubrika