Borrell: Duhet të vendosim sanksione të reja ndaj Rusisë

Shefi i diplomacisë së BE-së, Borrell ka thënë se anëtarët e Bashkimit Evropian duhet të arrijnë marrëveshje për çështjen e paketës së ardhshme të sanksioneve ndaj Rusisë

Anëtarët e Bashkimit Evropian(BE) duhet të arrijnë marrëveshje për çështjen e paketës së ardhshme të sanksioneve ndaj Rusisë, ka thënë të hënën shefi i diplomacisë së BE-së, Josep Borrell.

Në këtë paketë të sanksioneve ai ka përmendur si pikë kryesore vendosjen e kufizimeve për importin e naftës ruse.

“Ne duhet të vendosim unanimisht. Ka pasur bisedime të vështira dje pasdite, si dhe sot në mëngjes”, ka thënë Josep Borrell për “France Info”.

Ai, ndër të tjera, ka shtuar, “Unë mendoj se sot pasdite, ne do të jemi në gjendje t’u ofrojmë krerëve të vendeve anëtare një marrëveshje”, raporton Reuters.

Vendet e Bashkimit Evropian nuk arritën të kenë një marrëveshje për sanksionet ndaj naftës ruse të dielën, pasi ato kërkojnë të përgatisin një marrëveshje në kohë për një samit të BE-së të hënën pasdite.

I pyetur nëse planet për të përfshirë një ndalim të importit të naftës ruse mund të dështojnë për shkak të rezistencës nga Hungaria dhe shtetet e tjera të Evropës Lindore, Borrell është përgjigjur: “Jo, nuk mendoj kështu…do të ketë një marrëveshje në fund.”

Josep Borell, shefi i diplomacisë së BE-së

Sipas Borell, duhet të merren parasysh rrethanat individuale të secilit anëtar të BE-së.

“Një zgjidhje gjithëpërfshirëse nga BE-ja duhet të bëhet në mënyrë që t’u japë tri vendeve që përbëjnë 7 për qind deri në 8 për qind të importeve të naftës ruse, më shumë kohë për t’u përshtatur”, ka thënë Borell.

Ndryshe, Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, të hënën e 9 majit, ka bërë  një udhëtim në kryeqytetin e Hungarisë për negociata me kryeministrin hungarez, Viktor Orban, në përpjekje për të shpëtuar propozimin, por ende nuk është arritur një marrëveshje.

Ursula von der Leyen, presidente e Komisionit Evropian

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

Detaje të reja nga vetëvrasja e Sokol Halilit

Burime të RTV Dukagjinit, kanë mësuar se Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas së tij, e ka vrarë veten në shtëpinë e...

LAJMI I FUNDIT: Vetëvritet i dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares

Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas shtatzënë, e ka vrarë veten. Kështu ka bërë të ditur ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal...

Nga 30 ditë paraburgim për tri infermieret e përfshira në...

Gjykata Themelore në Pejë, ua ka caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditësh tri infermiereve, të cilat dyshohen se kanë keqtrajtuar fizikisht një grua...

Të fundit nga rubrika