Borrell: Është koha për zbatimin e marrëveshjes, sot do ta shohim a janë palët gati për marrjen e përgjegjësive

"Është koha për të filluar zbatimin serioz të marrëveshjes në rrugën e normalizimit. Sot do të shohim nëse janë gati palët të marrin përgjegjësi", ka shkruar shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, teksa është duke u zhvilluar takimi trepalësh në Bruksel

Teksa po zhvillohet takimi në mes të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti e presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, në Bruksel, kryediplomati evropian, Josep Borrell, ka thënë se tashmë është koha për zbatimin e Marrëveshjes Bazë për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë – Serbi, dhe se sot do të kuptohet se a janë palët të gatshme për marrjen e përgjegjësive.

“Jam duke pritur presidentin e Kosovës, Aleksandër Vuçiq dhe kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti për një takim të nivelit të lartë të dialogut në Bruksel. Është koha për të filluar zbatimin serioz të Marrëveshjes në rrugën e normalizimit. Sot do të shohim nëse janë gati të marrin përgjegjësi”, ka shkruar Borrell.

Ndryshe, në Bruksel tashmë ka nisur takimi i përbashkët midis kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, dhe ndërmjetësuesve të Bashkimit Evropian, Josep Borrell dhe Miroslav Lajçak.

Fillimisht ka pasur takime dypalëshe midis përfaqësuesit të lartë të BE-së, Josep Borrell dhe liderëve. Takimi midis Kurtit dhe Borrellit është mbajtur nga ora 10:00, ndërkaq në 09:00 shefi i diplomacisë evropiane është takuar me Vuçiqin.

Takimi vjen në kohën e tensioneve të larta në veri të Kosovës. Situata atje është acaruar qysh nga fundi i majit.

Atëkohë, grupe serbësh kishin nisur protestat për të kundërshtuar vendosjen e kryetarëve shqiptarë – nën përcjelljen e policisë – në zyrat e komunave në veri.

Këta kryetarë kanë dalë nga zgjedhjet e jashtëzakonshme të prillit që janë mbajtur në Mitrovicë të Veriut, Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq, por që janë bojkotuar nga popullata lokale serbe.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika