Borrell i bën bashkë presidentët e Ballkanit Perëndimor, Osmani kërkon statusin e vendit kandidat për Kosovën

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në takimin me përfaqësuesin e BE-së, Josep Borrell ka ritheksuar se dhënia e statusit të vendit kandidat për Kosovën është interes strategjik

Përfaqësuesi i BE-së, Josep Borrell, gjatë qëndrimit në Nju Jork ka bërë bashkë presidentët e Ballkanit Perëndimor. Në mesin e tyre ishin presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq e të tjerë.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pas takimit me liderët e Ballkanit Perëndimor në Nju Jork, ka thënë se integrimi euroatlantik vazhdon të jetë rruga e vetme për të siguruar paqe dhe stabilitet afatgjatë në rajon dhe përtej tij.

Osmani ka thënë se në takimin me përfaqësuesin e BE-së, Josep Borrell, ka ritheksuar se dhënia e statusit të vendit kandidat për Kosovën është interes strategjik.

“Në takimin e sotëm të organizuar nga përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, në New York, ritheksova se dhënia e statusit të vendit kandidat për Kosovën është interes strategjik”, ka shkruar Osmani.

Lidhur me këtë takim ka reaguar dhe presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, i cili ka thënë se zbatimi i marrëveshjes Kosovë-Serbi dhe rikthimi te dialogu midis dy vendeve “është garanci për sigurinë në rajon”.

“E ardhmja e Ballkanit Perëndimor është në BE”, ka thënë Begaj.

Shija e redaktorit

Kongresmenja amerikane: Çdo agresion ndaj Kosovës përbën kërcënim për sigurinë...

Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që moti është...

The Guardian: Zyrtarët amerikanë u bindën nga provat e Qeverisë...

Sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, më 24 shtator të këtij viti, e ka marrë edhe vëmendjen ndërkombëtare. Së fundmi, gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”,...

Anton Cena me tre medalje, dy të arta dhe një...

Anton Cena, garues nga Kosova për Lojërat e 11-të për Policë, Doganierë dhe Zjarrfikës, ka arritur t'i fitojë tri medalje, dy të arta dhe...

Të fundit nga rubrika