Borrell: Mundësia duhet shfrytëzuar, askush nuk përfiton më shumë prej saj sesa njerëzit në Serbi dhe Kosovë

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka theksuar se Kurti me Vuçiqin, kishin rënë dakord më 27 shkurt të vitit 2023 që plani evropian të jetë rruga e bisedimeve ndërmjet dy vendeve për normalizimin e marrëdhënieve, po ashtu dhe bisedimet t’i vazhdonin në Ohër për zbatimin e këtij plani.

Takimi midis kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, nën ndërmjetësimin e zyrtarëve të lartë evropianë, Josep Borrell dhe Mirosllav Lajçak. Bruksel, 27 shkurt 2023.

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka treguar se ai ka ushtuar për Ohër, me shpresën që kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq do ta shfrytëzojnë siç e quan Borrelli mundësin e veçantë që qytetarët e të dyja vendeve të përfitojnë.

“Unë po shkoj në Ohër me shpresën që të përballem me një mundësi unike për Kosovën dhe Serbinë për të ecur përpara, duke bërë përparim në normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dyja vendeve”.

“Mundësia duhet shfrytëzuar – askush nuk përfiton më shumë prej saj sesa njerëzit në Serbi dhe Kosovë”, ka shkruar Borrell.

Më tej, Borrell ka përfunduar se duke theksuar se Kurti me Vuçiqin, kishin rënë dakord më 27 shkurt të vitit 2023 që plani evropian të jetë rruga e bisedimeve ndërmjet dy vendeve për normalizimin e marrëdhënieve, po ashtu dhe bisedimet t’i vazhdonin në Ohër për zbatimin e këtij plani.

Shija e redaktorit

Rrëfimi i fotoreporterit që xhiroi largimin e forcave serbe nga...

Prizreni, njëri ndër qytetet më të vizituara në Kosovë në periudhën e luftës nuk e kishte një pamje të tillë. Para 25 vjetësh kur edhe...

Granit Xhaka shpallet lojtari më i mirë i ndeshjes Hungari-Zvicër

Zvicra e ka nisur jashtëzakonisht mirë Kampionatin Evropian që po mbahet në Gjermani. “Helvetikët” triumfuan 1:3 ndaj Hungarisë në ndeshjen e cila u zhvillua në...

Fillon ndeshja mes Spanjës dhe Kroacisë

Ka filluar ndeshja e parë e Grupit B mes kombtarës së Spanjës dhe  asaj të Kroacisë. Në këtë grup bëjnë pjesë edhe Shqipëria e Italia,...

Të fundit nga rubrika