Borrell: Sot jemi në Tiranë për t’i treguar popullit shqiptar që jemi gjithnjë e më tepër pranë jush

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrel, ka thënë se është hera e parë në histori që mbahet Këshilli i Stabilizim Asociimit në Tiranë, që sipas tij, populli shqiptar duhet ta marrë si mesazh se BE-ja është afër tyre.

Sipas Borrellit, zakonisht këto mbledhje të rëndësishme vjetore mbahen “në Bruksel ose në Luksemburg, por sot jemi në Tiranë për t’i treguar popullit shqiptar që jemi gjithnjë e më tepër pranë jush”.

Më tej, ai ka thënë se me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, kanë rënë dakord që qeveria e Shqipërisë të tërhiqet nga projekti i pasaportës së artë.

“Ne patëm mundësinë të mirëpresim deklaratën e zotit kryeministër që skema e pasaportave të arta nuk do të ndiqet më tej dhe kemi trajtuar çështje të tjera në mbledhjen tonë, sidomos polarizimet e forta të mjedisit politik në vend dhe shumë çështje të tjera të cilat do t’i diskutojë në detaje komisioneri Varhelyi”, ka thënë Borrelli.

Ndërkohë, Borrell e ka përfunduar duke e përgëzuar Shqipërinë për reformën në drejtësi.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika