Borrell takohet me Daçiq, diskutojnë për dialogun Kosovë – Serbi

Përfaqësuesi i BE-së, Josep Borrell, është takuar me ministrin e Punëve të Jashtme të Serbisë Ivica Daçiq, me të cilin ka diskutuar për dialogun Kosovë-Serbi

Përfaqësuesi i BE-së, Josep Borrell, është takuar me ministrin e Punëve të Jashtme të Serbisë Ivica Daçiq, me të cilin ka diskutuar për dialogun Kosovë-Serbi

Përfaqësuesi i lartë, i Bashkimit Evropian, Josep Borrell u takua të martën në Bruksel me zëvendëskryeministrin e Parë dhe Ministrin e Punëve të Jashtme të Serbisë Ivica Daçiq.

Në këtë takim u diskutua për dialogun dhe marrëdhëniet e Kosovës me Serbinë.

Borrell e ka theksuar nevojën për t’i kapërcyer krizat eventuale ndërmjet dy vendeve.

Për dialogun Beograd-Prishtinë të lehtësuar nga BE-ja, Përfaqësuesi i Lartë Borrell përsëriti nevojën për të kapërcyer menaxhimin e përhershëm të krizës, dhe për këtë arsye pritet angazhim konstruktiv në propozimin e fundit të BE-së për normalizimin e marrëdhënieve. Ai e ka vlerësuar pozitivisht ndërhyrjen publike të Presidentit Vuçiq për këtë çështje dje”, thuhet në njoftimin e BE-së.

Në këtë takim është diskutuar edhe për marrëveshjet e arritura ndërmjet dy vendeve. Borrell ka theksuar se secila marrëveshje e arritur në Bruksel duhet të respektohet, duke vënë theksin te themelimi i Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

“Përfaqësuesi i Lartë më tej nënvizoi rëndësinë që të dyja palët të zbatojnë plotësisht të gjitha obligimet e Dialogut në pritje, duke përfshirë themelimin e Asociacionit/Komunitetit të komunave me shumicë serbe”, thuhet në njoftim.

Borrell e ka nënvizuar rëndësinë e vënies së sanksioneve ndaj Rusisë, pas agresionit të paprovokuar dhe të pajustifikuar ndaj Ukrainës.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Kush ishte Nysret Cena, 48-vjeçari që u vra në Kaçanik?

Personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik mësohet se është Nysret Cena. Nysret Cena ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Detaje nga rasti ku ishte përfshirë Nysret Cena, Gjykata e...

Nysret Cena është personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik. Ai ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës...

Të fundit nga rubrika