Borrell thotë se mezi pret të punojë me Qeverinë e re serbe, Vuçeviq e falënderon: Synim e kemi BE-në

"Mezi pres të punoj me ju, ministrin e Jashtëm Marko Gjuriq dhe Qeverinë serbe, për ta çuar Serbinë përpara në rrugën e saj drejt BE-së"

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme i Bashkimit Evropian, Josep Borrell.

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, ka thënë se emzi pret të punojnë me Qeevrinë e re të Serbisë, për sa kohë është e drejtuar kah Bashkimi Evropian.

Kështu ka thënë Borrell përmes një postimi në X, teksa ka theksuar se përafrimi dhe veprimi në përputhje me vlerat e BE-së janë thelbësore drejt rrugës për në BE.

“Urime kryeministrit të ri të Serbisë, Millosh Vuçeviq. Mezi pres të punoj me ju, ministrin e Jashtëm Marko Gjuriq dhe Qeverinë serbe, për ta çuar Serbinë përpara në rrugën e saj drejt BE-së”, ka shkruar Borrell, në X.

Qeveria e re e Serbisë e kryesuar nga Millosh Vuçeviq, u zgjodh me 2 maj nga Kuvendi serb, ku ndër të tjerë në kabinet do të jenë edhe dy të sanksionuar të ShBA-së, Aleksandër Vulin dhe Nenad Popoviq.

E Borrellit i reagoi vetë Vuçeviq, i cili e falënderoi për urimet dhe theksoi se Serbia dëshiron të bëhet anëtarë e plotë e BE-së.

“Ky është synimi ynë kombëtar, strategjik. Ne gjithashtu presim që partnerët tanë nga Brukseli të ndihmojnë gjatë rrugës, të paktën në atë masë që nuk do t’i vendosin Beogradit kushte të cilat nuk i ishin vënë askujt asnjëherë gjatë procesit të integrimit evropian. Serbia do të zbatojë reforma thelbësore në rrugën e saj evropiane, sepse është në interes të qytetarëve tanë”, ka shkruar Vuçqeviq.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika