Bottas planifikon një karrierë të gjatë në F1

Fushata e vitit 2023 është aktualisht sezoni i 11-të i Valtteri Bottas në Formula 1, dhe pavarësisht se ka kaluar më shumë se një dekadë në këtë sport, finlandezi thotë se synon të mbetet pjesë e rrjetit të F1 për shumë vite të tjera.

33-vjeçari ka nisur “Grand Prix 250” deri më tani në karrierën e tij, duke e bërë atë pilotin e katërt më me përvojë në rrjetin aktual, pas Fernando Alonso, ish-shokut të tij të skuadrës Mercedes Lewis Hamilton dhe Sergio Perez.

Duke folur me Tom Clarkson në podcastin “Beyond The Grid”, Bottas pranoi se megjithëse ka shumë faktorë që mund të ndikojnë në vendimin e tij, ai mbeti me shpresë për të qenë pjesë e rrjetit edhe për vitet në vijim.

“Është e vështirë të thuhet,” tha Bottas, kur u pyet nëse do të garojë deri në të 40-at. “Padyshim që varet nga mënyra se si po shkon sporti. Cila është situata në sport? Në cilin ekip jeni? Si është atmosfera?…Është mjaft konsumuese. Jam akoma më se i lumtur që e bëj për një kohë mjaft të gjatë. Por unë do t’ju them kur të jem 39 nëse shkoj për 40! Është e vështirë të përkushtohem për momentin, por kam ende shumë, shumë vite me siguri.”

Bottas u transferua te Alfa Romeo nga Mercedes për fillimin e sezonit 2022, por kontrata e tij aktuale do të skadojë në fund të sezonit 2024.

Tutje, ai ritheksoi se që nuk parasheh karrierën e tij në F1 të përfundojë, raporton F1.

Shija e redaktorit

Kongresmenja amerikane: Çdo agresion ndaj Kosovës përbën kërcënim për sigurinë...

Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që moti është...

The Guardian: Zyrtarët amerikanë u bindën nga provat e Qeverisë...

Sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, më 24 shtator të këtij viti, e ka marrë edhe vëmendjen ndërkombëtare. Së fundmi, gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”,...

Anton Cena me tre medalje, dy të arta dhe një...

Anton Cena, garues nga Kosova për Lojërat e 11-të për Policë, Doganierë dhe Zjarrfikës, ka arritur t'i fitojë tri medalje, dy të arta dhe...

Të fundit nga rubrika