BQK: Dërgesat e mërgatës deri në muajin tetor arrijnë në 1.2 miliardë euro

Dërgesat nga mërgata në Kosovë kanë shënuar një rritje prej 10.9% në periudhën janar-tetor 2023, duke arritur vlerën e 1.2 miliardë euro. Në muajin tetor vetëm, vlera e remitancave ka qenë 110.5 milionë euro. Raporti i Bankës Qendrore të Kosovës tregon se prurjet më të mëdha vijnë nga institucionet financiare jo-bankare me 60.4%, ndjekur nga kanalet tjera me 24.2% dhe bankat me 15.4%.

Një miliard e 200 milionë euro është vlera e dërgesave nga mërgata nga muaji janar deri në tetor të këtij viti ka njoftuar Banka Qendrore të Kosovës. Sipas tyre, kjo paraqet rritje prej 10.9 për qind krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2022.

Në statistikat e remitancave dhe institucioneve tjera financiare për muajin tetor 2023, të publikuara nga BQK, thuhet se vlera e remitancave për muajin tetor ishte 110.5 milionë euro.

Sipas raportit, prurjet më të mëdha e këtyre dërgesave ishin nga institucionet financiare jobankare me pjesëmarrje prej 60.4%, pasuar nga kanalet e tjera me 24.2% dhe bankat me 15.4%.

Sipas BQK-së, sa i përket aseteve të kompanive të sigurimit, deri në muajin shtator vlera e tyre ishte 300.4 milionë euro. Ndërsa, asetet e fondeve pensionale kanë arritur vlerën e 2.60 miliardë eurove.

Në fund, BQK-ja tregon se asetet e ndërmjetësve të tjerë financiarë në fund të muajit tetor 2023 janë rritur për 17.6 milionë euro, krahasuar me muajin paraprak duke arritur vlerën e 496.5 milionë eurove.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika