Brazili përballet me Zvicrën pa Neymarin

Neymar gjatë ndeshjes Serbi- Brazil

Brazili, i mbështetur nga një fitore 2-0 kundër Serbisë në ndeshjen e tyre hapëse, do të kërkojë të rezervojë vendin e tij në 16-shen e fundit, ndërsa përballet me një ekip të organizuar, Zvicrën.

Ata do të jenë pa lojtarin e tyre yllin, Neymar, i cili dëmtoi kyçin e këmbës gjatë ndeshjes hapëse të Brazilit. Ai pritet të mungojë në dy ndeshje.

Richarlison impresionoi kundër Serbisë, duke shënuar një dygolësh në pjesën e dytë, që në total i bëhen nëntë gola në shtatë paraqitjet e tij për Brazilin.

Goli i tij i dytë, një akrobacion me këmbën e djathtë, është padyshim goli më i mirë i turneut deri më tani.

Zvicra e disiplinuar dhe ka qenë e vështirë për t’u mposhtur vitet e fundit. Ata eliminuan në mënyrë të famshme Francën në Euro 2020.

Këtu në Katar, Zvicra mposhti Kamerunin 1-0, në një ndeshje të përqendruar në mbrojtje. Breel Embolo shënoi golin e vetëm të ndeshjes pas një pasimi të përsosur nëpër zonë nga ish-anësori i Liverpool dhe Bayern Munich, Xherdan Shaqiri.

Zvicra rrëmbeu fitoren e parë në Katar me golin vendimtar të asistuar nga Xherdan Shaqiri

Brazili është favorit për këtë ndeshje, por pa kreativitetin e Neymar, ata mund të luftojnë kundër një ekipi zviceran që mburret me një mbrojtje të fortë dhe disa rezultate mbresëlënëse në muajt e fundit, duke përfshirë fitoret kundër Spanjës dhe Portugalisë.

Danilo, gjithashtu, do të humbasë ndeshjen për Brazilin pas një dëmtimi. 39-vjeçari, Dani Alves, do të zërë vendin e tij si mbrojtës i djathtë. Fred, i Manchester United, ka të ngjarë të sillet për të siguruar një mbulesë mbrojtëse.

Brazili mund të bëjë histori nëse shmang humbjen ndaj Zvicrës. Ata janë të pamposhtur në 16 ndeshjet e tyre të mëparshme në fazën grupore të Kupës së Botës, për herë të fundit humbën gati një çerekshekulli më parë në raundin e parë ndaj Norvegjisë në vitin 1998. Asnjë ekip nuk ka kaluar ndonjëherë 17 ndeshje në fazën e grupeve pa një humbje.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Të fundit nga rubrika