Brenda botës së paqëndrueshme të turizmit vullkanik në Islandë

Njerëzit shikojnë llavën që rrjedh në vullkanin Fagradalsfjall në Islandë më 3 gusht 2022. AP Photo/Marco Di Marco

Dëshironi të vizitoni vullkanet aktive të Islandës? Ja se si ta bëni atë në mënyrë të sigurt.

Trembëdhjetë vjet pasi vullkani Eyjafjallajökull hodhi hirin në hapësirën ajrore evropiane, shpërthime të shumta në të gjithë Islandën kanë shkaktuar një prirje të re të udhëtimit – turizmin vullkanik.

Islanda është një nga vendet më aktive vullkanike në tokë, me një shpërthim që ndodh afërsisht çdo tre deri në pesë vjet, shumë për kënaqësinë e kërkuesve të aventurës që shpresojnë të kapin një paraqitje të shkurtër të rrjedhave magjepsëse të lavës. Ishulli nordik aktualisht po përgatitet për një shpërthim të ri, të lokalizuar, pasi zyrtarët paralajmërojnë se një vullkan pranë rajonit të Hagafell mund të shpërthejë në çdo kohë.

Mijëra tërmete kanë tronditur së fundmi gadishullin Reykjanes në pjesën jugperëndimore të vendit dhe janë lëshuar urdhra evakuimi për qytetin e Grindavik.

Por ndërsa banorët islandezë po ikin, operatorët e specializuar të udhëtimit janë të zënë me kërkime për shikimin e mundshëm të vullkanit.

Rritja e turizmit vullkanik në Islandë

Vitet e fundit, interesi i vizitorëve për shpërthimet vullkanike ka qenë në rritje, me shpërthimin e marsit 2021 në Fagradalsjall që tërhoqi mijëra spektatorë kureshtarë.

Sipas Bordit Islandez të Turizmit, më shumë se 356 mijë turistë vizituan vendin që po digjej ndërsa shpërthimi ishte në vazhdim.

Radhë të gjata përgjatë shtigjeve kryesore të ecjes formoheshin shpesh dhe shumë vizitorë thuhet se qëndruan pranë fushës së llavës deri në mbrëmje, duke pritur për të bërë foto të lakmueshme gjatë natës të spektaklit të zjarrtë.

Një nga shpërthimet më të fundit të Islandës, Litli-Hrútur, shkaktoi interes të madh nga vendasit dhe turistët kur shpërtheu lavë të kuqe dhe retë e hirit.

Shpërthimi spektakolar filloi më 10 korrik 2023, pas rritjes së aktivitetit sizmik në zonën e Gadishullit Reykjanes – vetëm 30 km në jugperëndim të kryeqytetit të Islandës, Reykjavik.

Këtu, një pjesë e malit Fagradalsfjall u nda dhe filloi të shpërthejë lavën e shkrirë dhe shtëllungat e gazit në ajër, duke krijuar Litli-Hrútur – të quajtur “vullkani më i ri i Tokës”.

Sapo autoritetet islandeze kontrolluan zjarret e ndezura, vullkani i ri u bë shpejt një atraksion unik natyror, me një shteg të vendosur drejt ferrit magjepsës.

“Në dritën e aktivitetit vullkanik të kohëve të fundit, duhet të theksojmë se për shkak të peizazhit gjeologjik të vendit, dukuri të tilla janë pjesë e jetës islandeze”, thotë drejtuesja e Turizmit në Islandë, Lína Petra Þórarinsdóttir.

“E gjithë infrastruktura islandeze është planifikuar dhe ekzekutuar duke pasur parasysh këtë, dhe Zyra e Meteorologjisë Islandeze dhe ekipet e shkencëtarëve po monitorojnë vazhdimisht të gjithë aktivitetin vullkanik”, shton Þórarinsdóttir.

Si të vizitoni në mënyrë të sigurt vullkanet e Islandës

Autoritetet islandeze kanë prioritet disponueshmërinë e informacionit për sigurinë dhe aksesin, dhe shpërthimi i Gadishullit Reykjanes nuk ishte përjashtim.

Þórarinsdóttir shpjegon se turistëve dhe islandezëve iu dhanë përditësime të rregullta në lidhje me vendin e shpërthimit dhe u kërkuan të ndiqnin udhëzimet dhe informacionin e sigurisë.

Agjentët e udhëtimit ishin të prirur të përfitonin nga shpërthimi dhe të organizonin turne të specializuara të vullkanit, me gjuajtësit e vullkaneve që fluturonin jashtë brenda disa orësh nga aktiviteti i parë vullkanik.

Operatori i specializuar turistik “Discover the World” ishte një nga të parët që lejoi udhëtarët të shihnin shpërthimin e vullkanit të gjallë në Fagradalsfjall në fillim të këtij viti.

Vetëm disa ditë pasi shpërthimi filloi në veriperëndim të gadishullit në Litli-Hrútur, specialisti i Islandës priti që autoritetet të kontrollonin vendin dhe të jepnin dritën jeshile për ofertën e tyre treditore të turneut të vullkanit.

“Ne jemi të lidhur ngushtë me autoritetet zyrtare në Islandë për të siguruar që ne ndjekim udhëzimet e tyre dhe fillojmë të organizojmë vizita për të parë shpërthimin vetëm pasi të jetë deklaruar i sigurt për t’u vizituar”, thotë Georgina Hancock, drejtoreshë marketingu e Discover the World.

“Ne sigurojmë që klientët tanë të kuptojnë se situata në vend do të monitorohet vazhdimisht dhe mund të na duhet të ndryshojmë marrëveshjet e tyre në nivel lokal. Megjithatë, siguria do të jetë gjithmonë shqetësimi ynë numër një”, shton Hancock.

“Discover the World“ tashmë ka një ndjekës të entuziastëve besnikë të vullkanit dhe lançoi ‘Linjën e nxehtë të vullkanit’ në 1986 për të ofruar udhëtimin e parë ndonjëherë në Islandë për të parë një shpërthim të drejtpërdrejtë, raporton euronews.

Linja telefonike unike e llavës funksionon ende sot për të informuar klientët për udhëtimet e mundshme për të dëshmuar shpërthime të reja në Islandë.

A është e sigurt të vizitosh një vullkan aktiv?

Megjithatë, udhëtimi në një vullkan aktiv nuk është pa rreziqe dhe pyetje etike. Ndjekja e llavës mund të jetë emocioni i jetës ose një gabim fatal.

Midis 2010 dhe 2020, të paktën një mijë e 143 njerëz vlerësohet të jenë vrarë nga shpërthimet vullkanike. Vendi i njohur turistik i Zelandës së Re, vullkani Whakaari, shpërtheu papritur më 9 dhjetor 2019, duke vrarë 22 turistë dhe duke plagosur 25 të tjerë.

“Siguria varet nga kushtet, aksesi dhe lloji i shpërthimit”, thotë Magnús Tumi Gudmundsson, profesor i gjeofizikës në Universitetin e Islandës.

“Shumica e njerëzve që vizitojnë shpërthimin e fundit dhe shpërthimet e mëparshme në dy vitet e fundit në zonën e Gadishullit Reykjanes shkojnë atje me iniciativën e tyre dhe udhëtimet nuk udhëzohen”, shton Gudmundsson.

Ai shpjegon gjithashtu se megjithëse këto shpërthime prodhojnë llavë, ato janë vetëm pak shpërthyese dhe rrjedhat ndodhin vetëm në shfryn.

“Ato nuk janë vërtet të rrezikshëm nëse i afroheni me respekt dhe mbani një distancë të sigurt midis vetes dhe llavës”.

“Rreziku për turistët që ecin në Islandë është kryesisht moti dhe mundësia për të humbur, për të mos gjetur rrugën e duhur”, shton ai.

Cilat janë rreziqet e vizitës së një vullkani aktiv?

Pavarësisht nga stuhia e fotove të ndezura të llavës në mediat sociale, jo të gjitha shpërthimet në Islandë janë aq miqësore për turistët dhe ka rreziqe të qenësishme për vizitorët që përpiqen të hyjnë në këto vende të paqëndrueshme.

Shpërthimet shpesh prodhojnë gazra helmues – si SO2 (dioksidi i squfurit), i cili mund të shkaktojë dëmtim të mushkërive.

Për shkak të gazrave të rrezikshëm të lëshuar gjatë një shpërthimi të konsiderueshëm të Holuhraun në Islandë në 2014-15, një zonë e madhe u mbyll për të gjithë trafikun, përveç shkencëtarëve dhe mbrojtjes civile, të cilët kishin pajisjet e nevojshme mbrojtëse.

Gjatë shpërthimit të vitit 2010 të Eyjafjallajökull, zona të caktuara u ndaluan gjithashtu për turistët për shkak të rrezikut të përmbytjeve nga shkrirja e ujërave të akullnajave.

Pra, si mund të vizitojnë njerëzit me përgjegjësi dhe të sigurtë vullkanet që shpërthejnë në Islandë?

“Një sistem rrugësh të organizuara dhe të shënuara është kritike, thotë Gudmundsson, “në mënyrë që njerëzit të mos humbasin.”

Ai shpjegon se shpërthimet e fundit në Reykjanes kanë pasur shkarkime të ulëta të magmës dhe çlirimi i gazit nuk ka qenë në nivele të rrezikshme – që do të thotë se këto vende vullkanike janë të sigurta, në një farë mase, për t’u vizituar.

Me rojet dhe reaguesit islandezë që gjithashtu kontrollojnë gjërat, vizitorët mund të rezervojnë turne të specializuara në vullkan ose të ndjekin shtigje dhe shtigje të shënuara për të parë rrjedhat e llavës gjarpëruese nga një distancë e sigurt.

Sipas një studimi të vitit 2021, menaxhimi i vendeve vullkanike dhe hapja e tyre për spektatorët është e mundur falë bashkëpunimit të fortë midis institucioneve shkencore islandeze dhe agjencive të mbrojtjes civile.

Shpërthimi Fagradalsfjall i vitit 2021 paraqiti një mundësi për të sintonizuar, testuar dhe vërtetuar modelet e vlerësimit të rrezikut dhe për të përmirësuar shpërndarjen e informacionit të sigurisë për publikun.

Ky bashkëpunim nënkuptonte se nuk kishte pasur fatkeqësi serioze apo vdekje njerëzore gjatë shpërthimeve më të fundit, duke lejuar Islandën të vazhdojë të kapitalizojë turizmin vullkanik.

A është e sigurt të udhëtosh në Islandë tani?

Pavarësisht nga aktiviteti aktual sizmik, fluturimet vazhdojnë të mbërrijnë dhe nisen si zakonisht në Islandë, dhe Ministria e Jashtme nuk këshillon kundër udhëtimit në Islandë – që do të thotë se kompanitë e pushimeve mund të funksionojnë si zakonisht.

Këshillat aktuale për udhëtarët britanikë nga FCO thonë, “Ndërsa nuk ka asnjë shpërthim aktual, është gjithnjë e më e mundur që një mund të ndodhë.” Ai shton se “autoritetet islandeze vazhdojnë të monitorojnë nga afër zonën”.

Mesazhi nga bordi islandez i turizmit është gjithashtu i vendosur: “Islanda është shumë e përgatitur për ngjarje vullkanike”, thuhet në faqen e saj të internetit.

Ndërsa qyteti i Grindavik dhe Laguna Blu me famë botërore mbeten të mbyllura, është si zakonisht në Tokën e Zjarrit dhe Akullit, kështu që paketoni dylbitë tuaja dhe shpresoni se mund të dëshmoni një shpërthim mahnitës nga një distancë e sigurt.

 

Të fundit nga rubrika