Brenda dite dy raste të parandalimit të kontrabandës me mallra

Në fashtin Komogllav dhe në pikën e kalimit kufitar Dheu i Bardhë janë ndaluar automjete në të cilat janë gjetur produkte pa asnjë dokument për origjinën dhe përmbajtjen e tyre

Mallrat e kontrabanduara

Policia e Kosovës ka parandaluar dy raste të kontrabandimit me mallra të shtunën e 19 nëntorit.

“Policia e Kosovës në vazhdën e zbatimit të masave për parandalim dhe luftimin e paligjshmërisë dhe kontrabandës, kanë intensifikuar kontrollet operativo-taktike në teren, ku në dy raste të ndara kanë parandaluar futjen e mallrave të kontrabanduara në Republikën e Kosovës”, shkruhet në Facebook.

Parandalimi i rastit të parë ka ndodhur gjatë mesditës në fshatin Komogllav ku njësia policore e taskë forcës nga Drejtoria Rajonale e Policisë Kufitare Lindje ka vërejtur duke qarkulluar në rrugë automjetin e dyshuar Opel Astra.

Ndërsa gjatë kontrollit është vërenjtur se kishte të ngarkuar Mjaltë për të cilën i dyshuari nuk kishte asnjë dokument për origjinën dhe përmbajtjen e saj.

“Në total kanë qenë 37 paketime me nga 12 kavanoza me peshë nga 720Gr”, thuhet në njoftim.

Rasti i dytë ka ndodhur në pikën e kalimit kufitar Dheu i Bardhë, ku zyrtarët policorë pas dyshimit të shfaqur kanë ndërmarrë masa të nevojshme duke bërë profilizimin dhe kontrollin në vijën e dytë të një veture dhe si rezultat i kësaj është parandaluar një rast i futjes ilegale të mallrave me akcizë – pijeve aloolike.

Gjatë kontrollit në automjet janë gjetur pije alkoolike të llojit Zhollta, Ouzo Tsantali dhe Stomaklia.

Ndërkaq pas kryerjes së procedurave fillestare, rasti është proceduar nga Dogana e Kosovës.

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika