Britania e Madhe paralajmëroi që t’u kushtohet më shumë vëmendje rreziqeve të konfliktit në Ballkan

Kryetarja e Komitetit të Punëve të Jashtme, Alicia Kearns, ka paralajmëruar se Ballkani do të bëhet vendi i një 'konflikti të tretë global dhe të madh'

Kryetarja e Komitetit të Punëve të Jashtme, Alicia Kearns, ka paralajmëruar se Mbretëria e Bashkuar duhet t’i kushtojë më shumë vëmendje Ballkanit mes rreziqeve të destabilizimit në rajonin evropian.

Deputetja konservatore, Alicia Kearns, do të udhëheqë një debat të Commons për rajonin juglindor të Evropës të enjten, duke paralajmëruar se ai mund të bëhet vendi i një “konflikti të tretë global, të madh”, së bashku me Ukrainën dhe Gazën, nëse nuk ndërmerren veprime parandaluese.

“Ballkani ka rëndësi dhe nëse ne e shpërfillim atë, do të përfundojmë me një zjarr në pragun tonë”, tha ajo për agjencinë e lajmeve PA.

Kearns shtoi se “Kjo ka rëndësi jo vetëm për sigurinë evropiane, sepse në thelb është oborri ynë i zgjeruar dhe nëse ka krizë në Ballkan, ne do ta ndiejmë atë këtu, do të ndikojë te të gjithë ne; dhe ne nuk mund të përballojmë një konflikt të tretë global, të madh, dhe kjo është pikërisht ajo që do të ishte,” raporton Standard.

Po ashtu, Kearns vuri në dukje vizitën e presidentit kinez, Xi Jinping, në Serbi, në ditët e fundit ndër zhvillimet që sugjerojnë se tensionet rreth rajonit mund të rriten.

Një qeveri e re proruse ka ardhur në pushtet në Serbi, e cila disa frikësohen se mund të çojë në përplasje me Perëndimin.

Diskutimet në OKB për shënimin zyrtar të Masakrës së Srebrenicës në Bosnje dhe Hercegovinë së fundmi janë dëshmuar gjithashtu si një pikë mosmarrëveshje me Rusinë dhe Serbinë që kërkojnë të kundërshtojnë një rezolutë për këtë çështje.

Ndërkohë Kosova është në bisedime për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës, duke sinjalizuar një marrëdhënie më të ngushtë me vendet perëndimore.

Kearns sugjeroi se Rusia synon të mbjellë kaos në rajon, duke i thënë PA “E gjitha ka të bëjë me krijimin e sa më shumë teatrove të konfliktit që të munden. Unë kam mbajtur shumë fjalime ku kam folur për faktin se për Rusinë, nëse Ukraina nuk do të shkonte mirë, unë do të destabilizoja Ballkanin”.

Ndërsa, ajo pranoi se qeveria britanike ishte e angazhuar në përpjekjet e vazhdueshme politike në Ukrainë dhe Izrael, ndër të tjera, ajo paralajmëroi nevojën për të ndërmarrë hapa parandalues ​​edhe në Ballkan.

“Politika e jashtme ju vjen shpejt, por problemi është se shumë shpesh sekretarët e jashtëm mendojnë se politika e jashtme është diçka që ju thjesht i përgjigjeni,” tha Kearns.

Shija e redaktorit

Dukagjini Resort – Ky është projekti përrallor 80 milionësh që...

Një projekt përrallor ka nisur të realizohet në Shëngjin. Ai po realizohet nga Dukagjini Resort, ku plani fillestar është për ndërtimin e disa objekteve e...

EURO DUELI – Nisja e aventurës futbollistike në TV Dukagjini

Sonte ka nisur emisioni “Euro Dueli” në TV Dukagjini, emision kushtuar Kampionatit Evropian. Analiza të detajuara, debate interesante, show, do t’i përcjellin shikuesit përgjatë një...

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Të fundit nga rubrika