British Cycling u ndalon garimin transgjinorëve

Gratë trans nuk do të konkurrojnë në garat elitare të femrave të drejtuara nga “British Cycling” pas pezullimit të politikës transgjinore të saj.

“The Guardian” transmeton se vendimi u mor nga bordi drejtues i British Cycling pasi anëtarë të shumtë dhe zëra brenda sportit ngritën shqetësime se gratë trans si Emily Bridges, e cila theu rekordin kombëtar të të rinjve në 25 milje si mashkull, do të ketë një avantazh të padrejtë në kategorinë e femrave.

“British Cycling” pranoi se kishte “shqetësime” se politika e saj transgjinore e cila u ratifikua vetëm në janar, nuk përputhej me udhëzimet nga Grupi i Barazisë së Këshillit të Sporteve (SCEG), i cili bazohej në një rishikim 18-mujor të shkencës.

Megjithatë, nëna e Bridges, Sandy Sullivan, shprehu zhgënjimin e saj, duke postuar në Twitter: “E hedhur me anë të një email-i. Sapo e kemi marrë këtë në inbox. Ne do të bëjmë një deklaratë në një moment gjatë 24 orëve të ardhshme.”

Sipas politikës së mëparshme të British Cycling, gratë trans lejoheshin të konkurronin nëse ulnin nivelet e tyre të testosteronit nën 5 nmol/L për një periudhë 12-mujore.

Bridges filloi terapinë hormonale vitin e kaluar si pjesë e trajtimit të saj të disforisë gjinore, dhe garoi në ngjarjet e meshkujve deri në shkurt. Kjo ka çuar në një rimendim të nxituar.

21-vjeçarja duhej të konkurronte në garën e saj të parë në kategorinë e femrave në Kampionatin Kombëtar Britanik të Omnium të shtunën e kaluar, përpara se organi drejtues i çiklizmit, UCI, ta bllokonte atë pasi ajo ishte ende e regjistruar si atlet mashkull për garat ndërkombëtare.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika