Bugajski: Përfaqësuesi i Moskës Vuçiq po përpiqet të prodhojë një skenar të Donbasit në Kosovë

Njohësi i çështjeve të Ballkanit Perëndimor, Janusz Bugajski, ka reaguar për ngjarjen e së dielës në veri të Kosovës, ku një grup terrorist sulmuan Policinë e Kosovës, e për pasojë u vra rreshteri Afrim Bunjaku dhe disa u lënduan

Janusz Bugajski

Njohësi i çështjeve të Ballkanit Perëndimor, Janusz Bugajski, ka reaguar për ngjarjen e së dielës në veri të Kosovës, ku një grup terrorist sulmuan Policinë e Kosovës, e për pasojë u vra rreshteri Afrim Bunjaku dhe disa u lënduan.

Bugajski duke iu referuar presidentit Aleksandër Vuçiq, është shprehur se “Përfaqësuesi i Moskës Vuçiq po përpiqet të prodhojë një skenar të Donbasit në Kosovë“.

Për më tepër, Bugajski ka bërë thirrje që ndaj Serbisë BE-ja e SHBA-ja të ndërpresin ndihmat financiare derisa Serbia të pranojë realitetin.

Tutje, Bugajski theksoi se trupat e NATO-s duhet vendosur në kufi dhe të konfiskojnë të gjitha armët nga separatistët serbë.

“Nëse Serbia nuk mund ta njohë realitetin, atëherë BE-ja dhe SHBA-ja duhet të ndërpresin ndihmën financiare, të vendosin trupat e NATO-s në kufi dhe të konfiskojnë të gjitha armët nga separatistët serbë. Përfaqësuesi i Moskës Vuçiq po përpiqet të prodhojë një skenar të Donbasit në Kosovë“, është shprehur Bugajski.

Shija e redaktorit

Intervistë | Rrëfimi i gazetarit Martin Çuni që u torturua...

Ishin vitet e regjimit serb në Kosovë, ato që rëndonin shpatullat e çdo shqiptari që vetëm kërkonte të jetonte i lirë në vendin e...

Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore...

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Të fundit nga rubrika