Buleshkaj: Liburn Aliu ka kërkuar që të hetohet marrëveshja e bashkëpunimit me kolegjin UBT

Liburn Aliu ka kërkuar shqyrtimin e marrëveshjes me kolegjin privat UBT, nga AKK-ja

Drejtori i Agjensisë kundër Korrupsionit të Kosovës, Yll Buleshkaj, ka thënë për RTV Dukagjinin se Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, ka kërkuar që marrëveshja e bashkëpunimit me kolegjin privat UBT, të hetohet.

Pranimi i kësaj kërkese është bërë mëngjesin e së enjtes, nga Aliu, ashtu që AKK-ja të jap një vërtetim që do tregoj se nënshkrimi i një marrëveshje të tillë, bie në kundërshtim me ligjin për konflikt te interesit apo jo.

Një kërkesë e tillë ka afat ligjor shqyrtimi 45 ditë.

Ministri Aliu flet për mosnënshkrimin e marrëveshjes me UP-në

Ndërkaq, i ftuar në emisionin “Five”, Buleshkaj ka thënë që raportet mbi deklarimin e pasurisë planifikohen të jenë të qasshme për publikun nga fundi i muajit qershor. Përqindja e numrit të zyrtarëve që nuk kanë deklaruar pasurinë këtë vit është përgjysmuar.

 

Shija e redaktorit

Ballkani me fitore historike, një hap larg kualifikimit në Ligën...

Ballkani ka fituar ndeshjen ndaj Shkupit në kuadër të play-offit të Ligës së Konferëncës në Stadiumin “Todor Proeski” në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut. Ekipi...

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

Më të lexuarat

“Kemi pritur mjaft, është koha për paqe” thonë qytetarët në...

Grafitet e vendosura dhe patrullat e Policisë, janë pamjet që po e shoqërojnë Mitrovicën Veriore gjatë së enjtes së 18 gushtit. Të heshtur por në...

Escobar pas takimit me Kurtin: Asociacioni duhet të formohet sipas...

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ka thënë se...

Mandl kërkon sqarim nga BE-ja për referimin ndaj kryeministrit Kurti...

Në njoftimin e faqes zyrtare të Bashkimit Evropian(BE) për takimin që u mbajt të enjten e 18 gushtit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, është...

Të fundit nga rubrika