Bulliqi pas vërshimeve në Podujevë: Gjendja në terren tejet e rëndë

I pari i Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi ka thënë se gjendja në terren është tejet e rëndë si pasojë e vërshimeve

Foto të postuara nga kryetari i Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi

Kryetari i Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi, bashkë me drejtorin e Shërbimeve Publike, Bahri Selimi, kanë vizituar fshatrat Pakashticë, Letanc, Siboc dhe zonat urbane të prekura nga vërshimet.

Nëpërmjet një postimi në rrjetin social Facebook, Bulliqi ka thënë se gjendja në terren është tejet e rëndë si pasojë e vërshimeve.

Tutje ai ka thënë se pas vizitës kanë angazhuar pesë kompani të cilat sipas tij, po punojnë me kapacitete të plota në intervenim.

Ndërkaq, ai ka kërkuar nga qytetarët për kujdes të shtuar, si dhe bashkëpunimin e tyre në çdo situatë me ekipet emergjente institucionale.

Foto e postuar nga kryetari i Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi

“Dua ta siguroj gjithsecilin se ne do të jemi pranë tyre në çdo kohë”, ka shkruar ai në Facebook.

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se në disa zona të vendit është krijuar një gjendje e rënduar si pasojë e vërshimeve. Ndërsa, gjendje emergjente është shpallur në Komunën e Skenderajt dhe Mitrovicës.

E që Komuna e Klinës dhe Skenderajt kanë njoftuar se të premten nuk do të mbahet mësim.

Vërshimet në Podujevë

Ndërsa, ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka thënë se për shkak të gjendjes së krijuar si pasojë e vërshimeve pjesëtarët e Forcës së Sigurisë së Kosovës tashmë janë në terren.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), ka njoftuar se për shkak të vërshimeve në shumë rajone të Kosovës është turbulluar uji në rezervarët e akumulimit të ujit pijshëm.

Edhe Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar të enjten se situata e vështirë me vërshime në Kosovë pritet të vazhdojë gjatë orëve dhe ditëve në vijim.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

Në Kuvendin e Serbisë kërkohet mbyllja e kufijve për kosovarët që...

Slavisha Ristiq, anëtari i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, ka kërkuar që të mos u lejohet hyrja në Serbi, kosovarëve që...

WhatsApp lëshon përditësimin e ri  për t’i lejuar njerëzit të...

WhatsApp ka lansuar një përditësim të madh të ri për t'i lejuar njerëzit të bisedojnë edhe në mes të mbylljeve të internetit. WhatsApp ka lansuar...

IKD: Shteti ka dështuar në rastin “Kobra”

Instituti i Kosovës për Drejtësi ka thënë se rasti “Kobra” paraqet një shembull të dështimit të sistemit të drejtësisë, i cili, sipas tyre, ka...

Të fundit nga rubrika