Bunjaku: Logjika e VV-së është t’i varfërojë qytetarët

Deputetja e LDK-së, Valentina Bunjaku, ka thënë se rritja e tatimit në pronë është bërë me qëllim nga Qeveria e Kosovës, për t’i varfëruar qytetarët

Valentina Bunjaku, deputete e LDK-së

Deputetja e LDK-së, Valentina Bunjaku, ka thënë se Qeveria e Kosovës qëllimshëm është duke marrë vendime vetëm për t’i varfëruar qytetarët e Kosovës.

Bunjaku ka thënë se vendimi i fundit për rritjen e tatimit në pronë, është i logjikës së njëjtë, varfërimi i qytetarëve në mënyrë që sipas saj ata të kontrollohen më lehtë.

“Kjo është logjikë e partive të majta, e LVV-së, që sa më shumë ta varfërojnë popullin dhe ta aq më shumë t’i menaxhojnë apo manipulojnë. Nuk është e vërtetë që komunat e rritin tatimin në pronë, është ministria, departamenti i pronës. Aty caktohen kufijtë, në bazë të kufijve komunat i marrin 20% të tatimit në pronë”, ka thënë ajo.

Bunjaku ka thënë se ministri Hekuran Murati, duhet ta nxjerrë një udhëzim administrativ në mënyrë që të vlejë vendimi i qeverisë së kaluar. Kështu sipas saj tatimi në pronë do mbetet siç ka qenë.

“Koordinatat caktohen nga departamenti i pronës, kurse komunat e paguajnë 20% e vlerës së objektit e përcaktuar nga ministria. Nëqoftëse një banesë ka kushtuar 60 mijë euro tash kushton 120 mijë, mandej normalisht rritet tatimi”, ka vijuar ajo.

Ajo ka thënë se propozimi i LDK-së, për heqjen e TVSh-së, për produktet bazë nuk është marrë parasysh nga partia në pushtet.

LDK ka kërkuar që të hiqet TVSH nga produktet bazë. LVV nuk e ka marrë për bazë këtë kërkesë të LDK-së.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika