Bunjaku për propozimin evropian: LDK-ja s’ka ndërruar qëndrim, kërkojmë zgjidhje të qëndrueshme dhe finale

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) nuk ka ndryshuar qëndrim sa i përket propozimit evropian.

Kështu ka thënë për Ekonomia Online, deputetja e kësaj partie, Valentina Bunjaku.

Ajo ka thënë se një marrëveshje e pranueshme për LDK-në duhet ta ketë njohjen finale në qendër.

“Jo absolutisht dhe nuk duhet të prisni që ndryshon qëndrim Lidhja Demokratike e Kosovës. Ne në parlament si dhe lidershipi ynë, kemi treguar se jemi pro bisedimeve me Serbinë, për një zgjidhje të qëndrueshme dhe finale”, ka thënë Bunjaku për EO.

“Sa u përket bisedimeve teknike dy dekada më herët edhe qeveritë e kaluara kanë shtjelluar bisedime dhe mund të them që asnjëherë s’kemi ardhur deri tek qëllimi final që të jetë njohja finale në qendër”, ka vijuar ajo.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pritet të zhvillojë rundin e ri të bisedimeve me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, në Ohër të Maqedonisë së Veriut më 18 mars.

Në këtë takim pritet që palët të diskutojnë për planin e zbatimit të propozimit evropian për normalizimin e raporteve.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika