Burri i shpëtuar nga rrënojat në Itali akuzohet se e bëri për të grabitur një bankë

Një burrë i shpëtuar nga rrënojat e një tuneli të shembur në Romë është akuzuar për gërmimin e tij si pjesë e një skenari për të grabitur një bankë

Pamje nga shembja e tunelit në Romë. Foto;CNN

Një burrë i shpëtuar nga rrënojat e një tuneli të shembur në Romë është akuzuar për gërmimin e tij si pjesë e një skenari për të grabitur një bankë.

Të premtën e 12 gushtit policia lokale ka thënë se dyshonte që burri ishte pjesë e një bande prej katër vetash që dyshohet se kishin planifikuar të kryenin grabitjen këtë fundjavë, kur kryeqyteti italian do të ishte relativisht i qetë për shkak të festës publike Ferragosto.

Zyra e shtypit e policisë së Karabinierëve për CNN tha se oficerët mbërritën në tunelin e shembur të enjten e 11 gushtit, pasi morën njoftime se një burrë ishte bllokuar nën rrënoja. Menjëherë pasi mbërritën, ata arrestuan dy persona të dyshuar, të cilët po përpiqeshin të largoheshin nga zona me makinë.

Ekipet e shpëtimit shpenzuan tetë orë për të çliruar burrin e bllokuar, i cili mbetet nën vëzhgimin mjekësor në spitalin San Camillo në Romë.

Avokatja Carmine Pascarosa, e cila përfaqëson dy burrat e arrestuar në makinë, tha për CNN se dyshja ishin akuzuar për rezistencë ndaj arrestimit dhe nuk ishin aktualisht nën hetim për krime të tjera, raporton CNN.

Pasi e kuptuan se çfarë kishte ndodhur, ata thirrën shpëtimtarët përpara se të largoheshin nga vendi i ngjarjes, shtoi ai. Pascarosa konfirmoi se një person i katërt është duke u hetuar dhe është akuzuar së  bashku me të plagosurin në lidhje me shembjen e tunelit.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Qeveria çanëtarëson anëtarët e SBASHK-ut, thotë se duhet të anëtarësohen...

Qeveria e Kosovës ka çanëtarësuar anëtarët e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. Kjo është konfirmuar për Portali Dukagjini, nga anëtarja e Këshillit...

Haliti pas videos së LVV-së: Rrugaçëve nuk u jap llogari,...

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se ai nuk u jep llogari “rrugaçëve”, por vetëm institucioneve të shtetit. Një reagim i...

Tahiri: Nëse nuk ekzekutohen pagat brenda pesë ditëve, do të...

Shefi i grupit parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, ka thënë se mësimi në Kosovë filloi në mënyrën më të keqe të mundshme. “Sepse nxënësit, mësimdhënësit...

Të fundit nga rubrika