Bylbyl Sokoli për mediumin italian: I them Rrahmanit të mos largohet nga Napoli

Trajneri dhe profesori, Bylbyl Sokoli, i ka bërë thirrje futbollisti kosovar, Amir Rrahmani që të mos largohet nga ekipi i Napolit.

Më tej Sokoli e ka rrëfyer eksperiencën e tij me talentin e Rrahmani që kishte pasur sa kishte qenë trajner i tij të Klubi Drenica.

Sipas, Profesorit, futbollisti Rrahmani duhet të qëndrojë në Klubin që ka luajtur legjenda e futbollit Diego Maradona.

“Duke marrë parasysh formën e Napolit për momentin, unë do t’i sugjeroja që të qëndrojnë aty ku janë. Përderisa Napoli të ketë këtë stil, këtë formë, cilësitë e Rrahmanit do të rriten çdo ditë. Duke e njohur, ai nuk do të jetë i kënaqur me sukseset e tij dhe do të jetë gjithmonë në kërkim të diçkaje më shumë. Prandaj i uroj vetëm suksese dhe fat në karrierën e tij”, ka thënë trajneri i mirënjohur Sokoli për mediumin e njohur italian, SportItalia.

Bylbyl Sokoli, trajner i futbollit

Më poshtë mund ta lexoni intervistën e plotë të Bylbyl Sokolit të dhënë për mediumin SportItalia.

 

Zotri Sokoli, a mund të na tregoni se si jeni njohur me Rrahmanin?

“Amiri jetonte në kryeqytet në Prishtinë dhe luante në një klub më të vogël në kryeqytet. Fillimisht ai u transferua në FC Prishtina ku u refuzua nga një trajner i ardhur nga Gjermania.”

“Ai erdhi tek ne vetë, duke kërkuar të luajë në KF Drenica, e cila ishte në të njëjtën ligë, Superligën e Kosovës. Ne folëm shkurt dhe vendosëm ta mbajmë për të paktën dy javë. Në seancën e parë stërvitore u vu re se ishte një futbollist me karakter të fortë, por teknikisht me ende vend për përmirësim”.

Si e bindi që ta mbante me vete?“Në stërvitje Rrahmani shquhej për angazhimin në punë, marrëdhëniet e ngushta me shokët e skuadrës, në lojë ishte i pakompromis dhe shumë inteligjent në zbatimin e urdhrave të dhëna nga trajneri: nuk vonoi shumë për të kuptuar se sa vlente ai”, vazhdoi Sokoli.

Si ishte rritja e tij përpara se të transferohej në Shqipëri?

“Ai u rrit menjëherë në Kosovë, duke u shquar për fizikun e tij, mbrojtjen e disiplinuar dhe për rrezikshmërinë nga goditjet e lira: shënonte shpesh me kokë nga pozicionet. Pas 1 viti e gjysmë në Superligë, filloi të merrte ftesa nga Superliga dhe Kategoria Superiore, e cila në atë kohë ishte më cilësore”.

Si ishte ai si djalë?

“Më kujtohet një i ri i sjellshëm, i disiplinuar dhe shumë i përpiktë. Ai donte të arrinte gjithçka me zell dhe punë të palodhur. Ai ishte shumë miqësor me shokët e tij dhe shumë ambicioz.”

A mendoni se lufta në vendin tuaj mund ta ketë forcuar atë në rritje?

“Unë mendoj se po. Shumë futbollistë në Kosovë janë rritur në kushte të vështira dhe është e kuptueshme që vuajtjet e shumë familjeve nga regjimi serb, infrastruktura e shkatërruar, traumat, një kampionat shumë i vështirë për t’u mbajtur dhe izolimi shumë i gjatë i Kosovës nga UEFA dhe FIFA, kanë shërbyer për krijimin e sportistëve me karaktere të forta, ndër të cilët është edhe Rrahmani. Si shumë futbollistë të kësaj gjenerate, edhe Amiri karakterizohet me përkushtimin, qasjen dhe këmbënguljen në arritjen e synimeve të tij si futbollist”.

E kishit imagjinuar ndonjëherë se një ditë do të vjen për të dominuar një kampionat në Itali?

“Kisha besim të madh se do të ishte një futbollist i madh. Është e vështirë të imagjinohet që një ditë do të shkonte në Napoli, klubi ku luante Maradona. Duhet theksuar se kudo që ka luajtur Rrahmani, qoftë edhe duke filluar si zëvendësues, ai u bë shpejt një komponent themelor. Në Kosovë ai arriti të gjejë një vend në ekipin e parë duke filluar nga pankina, e njëjta gjë ndodhi në Shqipëri, Kroaci dhe Itali. Kudo”.

Çfarë do t’i thoshit sot nëse do të flisnit me të? A do ta këshillonte të qëndronte te Napoli?

“Duke marrë parasysh formën e Napolit për momentin, unë do t’i sugjeroja që të qëndrojnë aty ku janë. Përderisa Napoli të ketë këtë stil, këtë formë, cilësitë e Rrahmanit do të rriten çdo ditë. Duke e njohur, ai nuk do të jetë i kënaqur me sukseset e tij dhe do të jetë gjithmonë në kërkim të diçkaje më shumë. Prandaj i uroj vetëm suksese dhe fat në karrierën e tij”.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika