Cakolli: S’ka arsye sigurie që mediat të kufizohen në Kvuend

Eugen Cakolli nga KDI, ka thënë se s’ka arsye që mediat të kufizohen fizikisht në Kuvendin e Kosovës

Hulumtuesi i lartë i KDI-së, Eugen Cakolli

Eugen Cakolli nga KDI e ka kundërshtuar vendimin e fundit të Kuvendit të Kosovës që kufizon hapësirën e punës për mediat në këtë institucion.

Cakolli tha se nuk ka asnjë arsye sigurie që mediat të kufizohen fizikisht gjatë raportimeve të tyre në Kuvendin e Kosovës.

Sipas tij me këtë veprim Kuvendi e kufizon informimin e publikut mbi zhvillimet në këtë institucion.

“Nuk ka asnjë arsye “sigurie” që mediave t’u kufizohet fizikisht puna gjatë raportimeve nga hapësirat e Kuvendit. Kufizimi i pamjeve të plota në raport me të gjithë deputetët është kufizim i mundësisë së informimit të publikut mbi zhvillimet në Kuvend, përtej atyre që na i ofron regjia e Kuvendit”, tha ai.

“Përplasu deputetët e kabineti qeveritar mes veti, e kufizo mediat për “shkaqe sigurie” – nuk shkon!”, shtoi ai.

Pas këtij vendimi të Kuvendit, si shenj proteste gazetarët të cilët po raportonin e kanë bojkotuar seancën e së enjtes.

Shija e redaktorit

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

“Revolta shqiptare ndaj osmanëve”, botimi i “The Spectator” më 1880...

Në një artikull të publikuar në revistën britanike, “The Spectator”, më 15 maj 1880, rrëfehet historia e një revolte shqiptare dhe shfaq vështirësinë që...

Të fundit nga rubrika