Çeku reagon ndaj kërkesës së Petkoviq

Ministri i Kulturës, Hajrullah Çeku,  ka reaguar ndaj Petar Petkoviq, drejtorit të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë pas kërkeses ndaj kësaj të fundit.

Petar Petkoviq i ka kërkuar Qeverisë të respektojë vendimin e Kushtetueses për tokën e Manastirit të Deçanit. Çeku ka thënë se Petkoviq duhet të fillojë ta njohë faktin që Kosova është shtet sovran dhe demokratik, përpara se të fillojë të bëjë kërkesa ndaj Kosovës.

“Instanca më e lartë ligjore? Po mendon Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës? Para se ta lejosh veten të bësh ndonjë kërkesë nga shteti ynë, të fillojmë me njohjen e fakteve në terren. Ju lutem përsëriteni pas meje: Kosova është një shtet sovran dhe demokratik”, ka thënë Çeku përmes një postim në Twitter.

 

Çeku ka gjithashtu një kërkesë. Ai ka kërkuar që Serbia të ndalë sulmet naj Policisë së Kosovës.

“Sygjerime shtesë: Kërkoni falje për gjenocidin e kryer (Kisha Ortodokse e Serbisë është e mirëseardhur t’ju bashkëngjitet), jepni informatat për personat e zhdukur me dhunë, paguani dëmet ekonomike, përfshirë shkatërrimin e më shumë se një mijë lokacioneve të trashëgimisë, ktheni artefaktet tona të vjedhura.

P.S ndalni sulmet terroriste ndaj policisë sonë”, ka shkruar Çeku.

Ky reagim i Çekut vjen pas komentimit të Petkoviq rreth vendimit të Gjykatës Kushtetuese për tokën rreth Manastirit të Deçanit.

 

 

 

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Avokati Gashi: Ka neglizhencë të hetimeve, Astrit Dehari është goditur...

Avokati Tomë Gashi ka njoftuar se të premten e 12 gushtit do të mbajë konferencë për media në lidhje me rastin e vdekjes së...

Të fundit nga rubrika