Celine Dion anulon të gjitha shfaqjet e mbetura, për shkak të shëndetit të dobët

Në dhjetor të vitit 2022, Celine Dion tha se çrregullimi i saj i rrallë neurologjik po shkaktonte spazma muskulore dhe nuk e lejonte të përdorte kordat e saj vokale për të kënduar. Këngëtarja u ka thënë fansave se nuk është mjaft e fortë për të vazhduar turneun e saj

Celine Dion ka anuluar të gjitha shfaqjet e saj të mbetura live, duke u thënë fansave se nuk është mjaft e fortë për të vazhduar turne, pasi u diagnostikua me një çrregullim të rrallë neurologjik.

Këngëtarja zbuloi vitin e kaluar se vuante nga Sindroma Stiff-Person (SPS), e cila po ndikonte në këndimin e saj. Dion tani ka anuluar të gjitha shfaqjet që kishte planifikuar për vitin 2023 dhe 2024.

“Më vjen shumë keq që ju zhgënjej të gjithëve edhe një herë… dhe megjithëse më thyhet zemra, është mirë që të anulojmë gjithçka derisa të jem vërtet gati të rikthehem në skenë… Nuk dorëzohem… dhe mezi pres të ju shoh përsëri!”, ka thënë Dion.

Në dhjetor 2022, këngëtarja franceze kanadeze postoi një video emocionuese në Instagram për të thënë se ajo ishte diagnostikuar me SPS dhe nuk do të ishte gati të fillonte një turne evropian në shkurt siç ishte planifikuar.

Ajo tha se çrregullimi po shkaktonte spazma muskulore dhe “nuk më lejonte të përdor kordat e mia vokale për të kënduar ashtu siç jam mësuar”.

Turneu Botëror “Courage” filloi në vitin 2019 dhe Dion përfundoi 52 shfaqje përpara se pandemia Covid-19 të vinte në pritje pjesën e mbetur.

Ajo më vonë anuloi shfaqjet në Amerikën e Veriut për shkak të problemeve shëndetësore dhe vonoi pjesën evropiane të turneut.

Të premten, ato shfaqje evropiane të vonuara u anuluan krejtësisht, duke përfshirë datat në Londër, Dublin, Paris, Berlin, Amsterdam, Stokholm dhe Cyrih.

Turneu do të ishte turneu i parë global i koncerteve të Dion në një dekadë dhe i pari pa bashkëshortin e saj, menaxherin Rene Angelil, i cili vdiq nga kanceri në 2016.

Dion është më e njohur për hitet duke përfshirë, “My Heart Will Go On”, “Why You Loved Me”, “All By Myself” dhe “It’s All Coming To Me Now”.

Çfarë është sindroma e personit të ngurtë dhe a ka një kurë?

SPS është një gjendje e rrallë dhe e pakuptuar mirë.

Sipas Institutit Kombëtar për Çrregullime Neurologjike, karakterizohet nga ngurtësia e muskujve dhe një ndjeshmëri e shtuar ndaj stimujve, si zhurma, prekja dhe shqetësimi emocional, të cilat mund të shkaktojnë spazma muskulore.

Qëndrimet jonormale, shpesh të përkulura dhe të ngurtësuara, janë karakteristikë e çrregullimit, thotë instituti.

Njerëzit me SPS mund të jenë shumë të paaftë për të ecur ose lëvizur, ose kanë frikë të dalin nga shtëpia sepse zhurmat e rrugës, si tingulli i një borie, mund të shkaktojnë spazma dhe rënie.

Shumica e individëve me SPS kanë rënie të shpeshta dhe për shkak se u mungojnë reflekset normale mbrojtëse; lëndimet mund të jenë të rënda, raporton BBC.

Ndërsa nuk ka kurë për SPS, ka trajtime – duke përfshirë ilaçe kundër ankthit dhe relaksues të muskujve – të cilat mund të ngadalësojnë përparimin e tij.

Shija e redaktorit

Nis Panairi i Librit, shtëpia botuese “Dukagjini” pret lexuesit me...

Shtëpia botuese “Dukagjini” gjendet në qendër të sallës së kuqe të Pallatit të Rinisë, ku pret lexuesit me një ofertë shumë të begatë. Shtëpia botuese...

Arrestohet personi që kërcënoi nënkryetaren e Leposaviqit, Sveçla: Koha e...

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka reaguar pas arrestimit të një personi që ka kërcënuar nënkryetaren e komunës së Leposaviqit, Dragana Miletiq. Me...

Isufaj: Prokuroria Speciale i ka nisur hetimet për sulmin ndaj...

Ushtruesi i Detyrës së kryeprokurorit të Shtetit, Blerim Isufaj, në një prononcim për RTV Dukagjini, e ka konfirmuar se Prokuroria Speciale ka nisur hetimet...

Të fundit nga rubrika