Ceremoni shtetërore për kancelarin austriak, Karl Nehammer

Kancelari austriak, Karl Nehammer, do të pritet me një ceremoni shtetërore gjatë vizitës së tij në Kosovë, këtë e ka bërë të ditur Zyra e Kryeministrisë.

 

Nehammer dhe Kurti do të mbajnë një konferencë të përbashkët për media, pas orës 15:00, në ndërtesën e qeverisë. Qëllimi i vizitës së tij është përforcimi i marrëdhënieve evropiane, pas agresivitetit të luftës në Ukrainë.

Vizita e Nehammer në Kosovë, është pjesë e tour-it të tij, në Ballkanin Perëndimor. Kosova është vendi i tretë që vizitohet pas Serbisë dhe Bosnjë dhe Hercegovinë.  Ai pritet t’i vizitojë edhe trupat austriake të KFOR-it.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika