Çështja e dinarit, Tahiri: Kurti do të lëshojë pe nga qëndrimet e veta

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, është shprehur se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të lëshojë pe nga qëndrimet e veta lidhur me vendimin e Qeverisë për çështjen e dinarit

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri

Shefi i grupit parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Besnik Tahiri, pas dështimit të mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit, ka folur dhe rreth çështjes së vendimit të Qeverisë së Kosovës lidhur me dinarin.

Tahiri ka thënë se mënyra se si e ka menaxhuar qeveria këtë situatë, e ka dobësuar edhe më shumë Kosovën në marrëdhëniet bilaterale, dhe se, sipas tij, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, do të lëshojë pe nga qëndrimet e veta.

“Kurti do të lëshojë pe nga qëndrimet e veta”, ka thënë Tahiri.

Tahiri ka thënë se si grup parlamentar janë kundër dinarit dhe se siç është shprehur vetë ai, kjo valutë nuk mund dhe as nuk guxon të përdoret në asnjë pjesë të vendit.

“Ne e kemi thënë dhe e them prapë se valuta në Kosovë është euro, dinari nuk ka vend të qarkullojë në asnjë sistem të pagesave dhe në asnjë mënyrë të qarkullimit në Republikën e Kosovës. Asnjë dilemë nuk është në këtë temë. E them me përgjegjësi të plotë që jemi kundër dhe dinari nuk mund dhe nuk guxon as në pjesën veriore dhe në asnjë pjesë të vendit të jetë valutë”, ka thënë shefi i grupit parlamentar të AAK-së.

Mes të tjerash, ai është shprehur se marrëdhëniet mes Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA) asnjëherë nuk kanë qenë më keq.

“Nuk është që janë rrezikuar, por marrëdhëniet mes Kosovës dhe SHBA-së e BE-së kurrë s’kanë qenë më keq. Kjo është një temë që dihet botërisht, Kosova është nën sanksione, Shtetet e Bashkuara të Amerikës (ShBA) nuk e trajtojnë Kosovën si partnere, por si palë të diskutimive…”, ka shtuar Tahiri.

 

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika