Çështja e “VisaMetric”, flet një tjetër i dëmtuar: Paguam nga Gjermania, përsëritëm pagesën prej 120 eurosh prapë në Kosovë

Është Naim Azizi, ai i cili është lidhur në lidhje telefonike në studion e “Debat Plus”, për të treguar përvojën e tij me pagesat e detyrueshme të kompanisë “VisaMetric”.

Azizi ka thënë se ndonëse pagesën e kishin kryer nga Gjermania, të afërmit e tij në Kosovë paguan prapë shumën prej 120 eurosh, pa asnjë arsyetim.

“Para vitit të ri, u kemi bërë ftesën prindëve të bashkëshortes dhe i kemi bërë të gjitha terminet online nga Gjermania dhe kemi bërë pagesën online..pasi i kemi përfunduar, pasi i kemi plotësuar formularët në gjuhën gjermane dhe i kemi bërë pagesat nga Gjermania, të njëjtat pagesa janë detyruar për t’i bërë prapë në Prishtinë, 120 euro. I kemi bërë pagesat këtu menjëherë kur aplikuam…kemi paguar në llogari të VisaMetric. Kur kanë shkuar të aplikojnë për vizë, janë detyruar të paguajnë edhe një herë 120 euro, pa kurrfarë arsyetimi. Të gjitha fletpagesat ua dërguam prindërve të të shoqes në Kosovë…VisaMetric i detyroi prapë”, ka deklaruar ai.

I njëjti ka treguar se e shoqja e tij i kishte dërguar një e-mail kompanisë në fjalë. Megjithatë, nga e njëjta nuk ka pranuar përgjigje.

Për muaj të tërë, “VisaMetric” ka detyruar qytetarët e Kosovës që të paguajnë shumën prej 30 eurosh për dorëzimin e pasaportës nga lokacioni i kësaj kompanie e deri te shtëpitë e tyre.

Tashmë, Prokuroria Themelore në Prishtinës ka nisur hetimet.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika