Çfarë cilësie ka uji i pijes në Kosovë?

Kosova viteve të fundt po përballet më disa helmime të qytetarve e të cilat po vonë si pasoj e ujit. Lidhur më këtë cështje Kompania e ujsjellsit KUR Prishtina thotë se komunat që furnizohen nga kjo kompani s’kanë arsye për shqetesim. Edhe ekspertet e ujit thonë se probleme mund të kenë vetëm ata që më ujë virnizophen nga burimet e tjera

Ilustrim.

Një dyshim për helmim masiv të qytetarëve në Han të Elezit dhe Kacanik, ngriti dyshime të mëdha për cilësinë e ujit të pijes në Kosovë.

Ngjarjet ndodhën këtë muaj, ndërsa të prekur ishin banorët e fshatit Seqishtë dhe Gorancë.

Kjo situatë bëri që me këto raste të merret edhe Instituti i Shëndetit Publik.

Në një përgjigje për RTV Dukagjinin, nga ky institucion kanë thënë se pas analizave mikrobiologjike që janë bërë në të dyja rastet, e ku janë vërejtur bakterie mbi normat e lejuara.

“Nga aspekti mikrobiologjik në mostrën e ujit të marrë në fshatin Seqishtë janë prezente numri i tërësishëm i baktereve të gjalla, ndërsa në mostrën e ujit të marrë në fshatin Gorancë janë prezente numri i tërësishëm i baktereve të gjalla mbi normat e lejuara dhe Streptokoke me prejardhje fekale”, ka thënë IKSHP-ja.

Instituti i Shëndetit Publik.

Alarmi që u ngrit pas këtyre rasteve, duket se nuk do ti prek tetë komunat e Kosovës, të cilat furnizohen nga kompania e ujsjellsit “KUR Prishtina”.

Zëdhensja për informimm nga kjo kompani, Arjeta Mjeku, ka bërë të ditur se brenda vitit kompania bënë testimin e ujit më mbi 12 mijë mostra.

“ Në total brenda vitit emii mbi 12 mijë mostra që i marrimi dhe jasht këtij planifikimi kemi edhe 45 raste ankesa të konsumatorve për cilësi jo të mir të ujit e që i bëjmë në laboratorin tonë të akredituar që i kemi. Zakonisht kemi konsumator që kyqen ilegalsht në rrjetine  ujsjellsit dhe që kyqen  edhe në rezervare të ndryshme” ka thënë Arjeta Mjeku nga Kru Prishtina.

Arjeta Mjeku, nga Kru Prishtina

Se nuk ka arsye për shqetesim e thotë edhe profesori, Skender Bublaku.

Vetëm se sipas tij, rreziku është tekë zonat rurale ku më ujë furnizohen nga mënyrat klasike.

“ Problemet që po shfaqen janë nga zonat që kanë marrje e ujit në mënyr klasike pa një trajtim specifik dhe pa një zonë mbrojtse ujore.  Kryesisht kljo shfaqet në zon a rurale që nuk janë nën menagjimin e  kompanive të ujsjellsit dhe që monitorohen ga Insituti i shendetit Publik”, ka thënë Bublaku.

Skender Bublaku, ekspert i ujërave.

Eksperti i ujrave, tregon formën se si mund të zgjidhet problemi me ujin e pijes.

“ Nëpër zonat ku pasluftës ka pas investime të mëdhaja në shumicen e rasteve ska instalime teknike të mira të cilat do të garantojn në cilesine  ujit dhe mos klorizimi dhe trajtimi i ujit por edhe reshjet e shiut janë disa nga faktor. Besoj që zgjidhja ëhstë rishikimi komplet i kësaj strukture. Nese nuk i monitorojm në smund të kemi cilesi të mir të ujit”, ka shtuar Bublaku.

Në tërë Kosovën janë shtatë kompani të shperndarjes së ujit në zonat e ndryshme.

Ndërkohë, rasti më i madh i dyshimeve që numër i madh i personave janë helmuar nga uji i pijes, ndodhi vitin e kaluar në Decan.

 

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika