ChatGPT mund të përballet me padinë e parë për shpifje

Një kryebashkiak australian rajonal ka theksuar se ai mund të padisë OpenAI nëse nuk korrigjon pretendimet e rreme të ChatGPT se ai kishte vuajtur burg për ryshfet, në atë që do të ishte padia e parë për shpifje kundër shërbimit të automatizuar të teksteve

Një kryetar australian rajonal ka thënë se mund ta padisë OpenAI nëse nuk korrigjon pretendimet e rreme të ChatGPT se ai kishte qenë në burg për ryshfet, në atë që do të ishte padia e parë për shpifje kundër shërbimit të automatizuar të teksteve.

Brian Hood, i cili u zgjodh kryetar i Hepburn Shire nëntorin e kaluar, u shqetësua për reputacionin e tij kur i thanë që ChatGPT e kishte quajtur gabimisht atë si një palë fajtore në një skandal ryshfeti të huaj që përfshinte një filial të Bankës së Rezervës së Australisë në fillim të viteve 2000, raportoi Guardian.

Hood punoi për filialin, por ishte personi që njoftoi autoritetet për ryshfetet për zyrtarët e huaj dhe nuk u akuzua kurrë për një krim, thanë avokatët që e përfaqësonin atë.

Avokatët thanë se i dërguan një letër shqetësimi pronarit të ChatGPT OpenAI më 21 mars, i cili i dha OpenAI 28 ditë për të rregulluar gabimet në lidhje me klientin e tyre ose do të përballej me një padi të mundshme për shpifje.

Nëse Hood padit, ka të ngjarë të jetë hera e parë që një person ka paditur pronarin e ChatGPT për pretendimet e bëra nga produkti i automatizuar i gjuhës, i cili është bërë jashtëzakonisht i popullarizuar që nga fillimi i tij vitin e kaluar.

“Është shumë e vështirë për dikë që të shikojë pas kësaj për të thënë “si e nxjerr algoritmi atë përgjigje?” ka theksuar Naughton.

“Është shumë e errët.”

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika