Chris Hipkins pritet të bëhet kryeministri i ardhshëm i Zelandës së Re

Chris Hipkins pritet të bëhet kryeministri i ardhshëm i Zelandës së Re, pas dorëheqjës së Jacinda Ardern të enjten

Chris Hipkins

Një kryeministër i ri për Zelandën e Re është zgjedhur nga Partia Laburiste pas dorëheqjes shokuese të Jacinda Ardern të enjten.

Chris Hipkins ministri për arsimin dhe policinë, dhe një nga arkitektët kryesorë të reagimit ndaj Covid u emërua i pakontestueshëm nga grupi i partisë të shtunën në mëngjes, pas përpjekjeve të deputetëve të lartë për të arritur konsensus dhe për të siguruar një tranzicion të qetë pas Ardernit. Grupi pritet të miratojë zyrtarisht përzgjedhjen e tij të dielën.

Marrja e postit të kryeministrit do të ishte “përgjegjësia më e madhe dhe privilegji më i madh i jetës sime”, ka thënë Hipkins të shtunën shkruan The guardian, duke folur para gazetarëve për hapat e parlamentit në paraqitjen e tij të parë që nga emërimi.

Hipkins nderoi paraardhësin e tij, duke thënë se ajo kishte qenë “një kryeministre e jashtëzakonshme” e cila kishte “siguruar udhëheqje të qetë, të qëndrueshme dhe qetësuese, gjë që shpresoj të vazhdoj ta bëj”.

Ai foli gjithashtu për disa nga sfidat me të cilat ishte përballur Ardern, përfshirë kërcënimet dhe abuzimet, veçanërisht në lidhje me pandeminë Covid.

“Ka pasur një përshkallëzim në gjakftohtësi dhe unë dua të pranoj se disa politikanë kanë qenë subjekt i kësaj më shumë se të tjerët”, ka thënë  ai.

“Kryeministrja jonë aktuale Jacinda Ardern ka qenë absolutisht në pritje të një sjelljeje absolutisht të patolerueshme dhe të papranueshme”, ka shtuar Hipkins.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika