Cila është veshja më e mirë për t’ju mbajtur të freskët gjatë verës?

Studime të reja zbuluan se veshja e rrobave të zeza të lirshme është më efektive për të qëndruar të ftohtë gjatë verës. Pëlhurat e zezë kanë një rol ftohës sepse thithin nxehtësinë nga trupi dhe sigurojnë ajrim të mirë

A është e thatë apo e lagësht? Kjo është pyetja përfundimtare kur zgjidhni se çfarë të vishni.

Ndërsa bota vazhdon të përballet me valët ekstreme të të nxehtit , të cilat po bëhen gjithnjë e më të rregullta falë ndryshimeve klimatike, veshja që veshim është një komponent jetik në mënyrën se si ne qëndrojmë të ftohtë. Studiuesit kanë zbuluar se duke veshur rroba të përshtatshme, është e mundur që ajri i kondicionuar të rritet me 2C (3.6F) – gjë që në afat të gjatë do të kursente energji të konsiderueshme, duke kursyer para dhe duke ulur emetimet e gazeve serrë.

Ngjyra dhe dizajni

Kur bëhet fjalë për ngjyrën, shumica e njerëzve veshin të bardhë në verë – sepse e bardha reflekton rrezet e diellit, në vend që të thithë dritën si e zeza.

Megjithatë, kjo teori bëhet pak më e ndërlikuar kur fillojmë të flasim për trashësinë dhe përshtatjen e veshjeve, sepse nxehtësia nuk vjen vetëm nga dielli, por vjen edhe nga trupi ynë. Kur ajo nxehtësi nga trupat tanë godet veshjen e bardhë, ajo reflektohet përsëri tek ne.

Në vitin 1980, një studim se pse beduinët – një popull autokton, gjysmë nomad që banojnë në rajonet e shkretëtirës në gadishullin Arabik, Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut – veshin rroba të zeza në shkretëtirë, zbuloi se ekspozimi ndaj nxehtësisë ishte i njëjtë nëse anëtarët e fiseve vishnin të zeza . ose rroba të bardha.

Si eshte e mundur?

Pëlhurat me ngjyrë të zezë janë një radiator më i mirë i nxehtësisë – që do të thotë se  thithin nxehtësinë që buron nga trupi – kështu që kjo mund të luajë gjithashtu një rol në ftohjen e trupit tuaj. Sekreti i beduinëve është veshja e rrobave të zeza të lirshme, veçanërisht nëse fryn erë. Rrobat e zeza të lirshme ngrohin hapësirën midis pëlhurës dhe lëkurës,  duke nxitur një rrymë ajri lart – si një oxhak – dhe duke siguruar lehtësim ftohjeje.

“Sasia e nxehtësisë që fiton një beduin i ekspozuar në shkretëtirën e nxehtë është e njëjtë nëse ai vesh një mantel të zi apo të bardhë,” vëren studimi. “Nxehtësia shtesë e përthithur nga rrobja e zezë humbi para se të arrinte në lëkurë”, thotë ajo.

Si ta bëni gardërobën tuaj më të qëndrueshme

 

Ndërsa veshjet e bardha, që marrin frymë ose të lirshme janë ideale, strategjia më efektive në mot vërtet të nxehtë është thjesht të vishni më pak rroba (Kredia, Getty Images)

Mënyrat e thjeshta se si qytetet mund të përshtaten me valët e të nxehtit

Ka një valë të nxehti në det dhe shkencëtarët janë të shqetësuar

Pra, përshtatja e veshjes është në fakt më e rëndësishme se ngjyra. Megjithatë, nëse do të vishni veshje të ngushta, atëherë rrini me të bardhën. Pëlhurat me teksturë – si pëlhura e syrit ose pique, një pëlhurë e përdorur shpesh në këmisha sportive polo – gjithashtu ndihmojnë në heqjen e veshjeve nga lëkura juaj, në vend që të mbeten të rehatshme dhe të ngushta.

Për sa i përket veshjeve, është më mirë të keni një material që lejon avujt e ujit të kalojnë në mënyrë që të mos bllokojë avullimin e djersës – Rhett Allain

Çështjet materiale

“Zgjedhja juaj e pëlhurës është vendimtare,” thotë stilistja dhe shkrimtarja e modës Heather Newberger. “Nëse keni veshur një jumpsuit xhins të madh – do të ndiheni shumë më të nxehtë se shoku juaj në një veshje më të ngushtë të bërë nga garzë ose byrynxhyk.”

Kur bëhet fjalë për përshtatjen, pëlhurat e thurura të lehta si pambuku dhe mëndafshi zakonisht janë më të mira për t’u varur lirshëm sesa thurjet. Kjo është veçanërisht e rëndësishme kur është e lagësht – në nxehtësi të thatë, mund të mjaftojë vetëm thithja, sepse djersa do të përthithet nga trupi juaj dhe do të avullojë në nxehtësi. Kur është i lagësht dhe i nxehtë, ajri përreth jush tashmë është i ngopur me avull uji, që do të thotë se djersa që sapo keni njomur rrobat tuaja nuk ka ku të shkojë .

“Përsa i përket veshjeve, është më mirë të kemi një material që lejon avullin e ujit të kalojë në mënyrë që të mos bllokojë avullimin e djersës. thotë Rhett Allain, profesor i asociuar i fizikës në Universitetin Juglindor të Luizianës. “Disa nga materialet më të reja të bazuara në sport e bëjnë këtë. Pambuku nuk bën aq mirë me këtë.”

Të gjitha tekstilet bllokojnë rrezatimin infra të kuqe të lëshuar nga trupi deri në një farë mase, gjë që na ndihmon të na mbajmë ngrohtë në mot të ftohtë – por nuk është ideale në një ditë të nxehtë dhe prandaj veshja e rrobave që marrin frymë është e rëndësishme. Pambuku i pa veshur, liri, najloni dhe poliesteri klasifikohen të gjitha si pëlhura që marrin frymë  në një farë mase – që do të thotë se ato lejojnë djersën dhe nxehtësinë të dalin përmes materialit. Megjithatë, ato janë të ndryshme nga pëlhurat e egra, të cilat tërheqin në mënyrë aktive ujin nga trupi juaj.

Pambuku dhe poliesteri thithin dhe pasqyrojnë shumicën e infra të kuqes që i godet – gati 99% – që do të thotë se ato shpesh duken të bardha në imazhet infra të kuqe. Por këto materiale lejojnë gjithashtu  30-40%  të dritës së dukshme të kalojë. Ky kombinim mund të shkaktojë që trupi të ngrohet më shpejt sesa do të ishte ndryshe, sipas studiuesve në Institutin e Teknologjisë në Massachusetts (MIT). Kjo ndodh sepse drita e dukshme që hyn mund të gjenerojë nxehtësi që më pas nuk mund të shpëtojë si rrezatim infra të kuq i gjeneruar nga trupi.

Por mekanizmi tjetër ftohës i trupit – djersitja – luan gjithashtu një rol. Pambuku thith lagështinë, por nuk thahet shpejt, kështu që nëse jeni duke djersitur shumë, rrobat tuaja do të mbeten të lagura, duke i bërë ato më pak të rehatshme. Liri përdoret gjerësisht pasi ka frymëmarrje të shkëlqyer për shkak të fibrave të mëdha, por si pambuku thahet ngadalë. Leshi Merino ka qenë një zgjedhje popullore për entuziastët e ambienteve të jashtme, pasi ajroset dhe thith lagështinë pa e mbajtur erën.

Najloni dhe poliesteri përdoren në shumicën e veshjeve aktive pasi thithin lagështinë dhe thahen shpejt – por ruajnë erën. Hulumtimet kanë treguar gjithashtu se najloni ka një thithje më të lartë lagështie dhe aftësi më të mira thithëse se poliesteri , por thahet më ngadalë. Megjithatë, fibrat sintetike si najloni dhe poliesteri mund të ndjehen të pakëndshme kur lagen, dhe një studim sugjeroi veshjen e veshjeve prej bambuje , e cila është një përcjellës i ulët i nxehtësisë dhe nuk cenon rehatinë.

Nëse vërtet dëshironi të qëndroni të ftohtë, atëherë zhvishuni plotësisht – për sa kohë që kjo është e përshtatshme, sigurisht,  thotë George Havenith , profesor i fiziologjisë mjedisore dhe ergonomisë në Universitetin Loughborough në Leicestershire, MB. Rrobat e mbrojnë lëkurën tuaj nga djegia, por të qenit lakuriq është më mirë për ta mbajtur të freskët. Sa më pak veshje të vishni, aq më shumë mundësi ka për një shkëmbim të nxehtësisë avulluese midis lëkurës dhe ajrit. Edhe pse sigurisht, mbrojtja e lëkurës tuaj nga rrezet UV është një prioritet.

Por mund të ketë alternativa – materiale dhe pëlhura të reja që do të ndihmojnë në ftohjen e trupit.

Nuk është gjithmonë e mundur të vishni veshjet më të përshtatshme për kushtet e nxehta, por një shall i lagur rreth kokës ose qafës mund të ndihmojë (Kredia Getty Images)

 

Shkencë e re

Kompanitë sportive si Nike dhe Adidas  investojnë miliona  në dizajnimin e pëlhurave inteligjente dhe shkencëtarët gjithashtu kanë derdhur burime për të hulumtuar se cilat pëlhura janë më të mira për të mbajtur trupin të freskët . Shkencëtarët në MIT  zbuluan se ekuilibri kryesor për lejimin e nxehtësisë që të rrezatojë larg trupit në mënyrë më efektive është një material që është i errët ndaj dritës së dukshme – reflekton dhe nuk thith dritën e diellit – por transparent në rrezet infra të kuqe – duke lejuar që nxehtësia të largohet nga trupi në vend që të bllokohet. ndërmjet materialit dhe lëkurës. Ata zbuluan se duke i bërë fibrat e najlonit dhe poliestërit më të holla – rreth një mikrometër në diametër – dhe duke i gërshetuar ato në një fije 30 mikrometra të trashë, mund të ndihmonte përdoruesin të mbajë një temperaturë më të rehatshme.

Shkencëtarët në Universitetin e Maryland në SHBA zhvilluan gjithashtu fibra sintetike  me veshje që në fakt ndryshojnë strukturën e tyre në përgjigje të kushteve të jashtme – duke lëshuar më shumë nxehtësi ndërsa temperatura rritet. Fije adaptive zgjerohet dhe shembet, duke ndryshuar hapësirën midis fibrave. Hapësira më e gjerë lejon që tekstili të marrë frymë, duke lejuar që nxehtësia të rrezatojë në mënyrë që përdoruesi të ftohet.

Një grup tjetër eksperimentoi me veshje të veshura me shirita që rrafshohen dhe përkulen për të ndihmuar në ftohjen e trupit me më shumë se 2C (3.6F). Në mot të nxehtë, shiritat përkulen drejt ajrit, duke shpërndarë nxehtësinë nga trupi. Ekipe të tjera kanë eksploruar materiale “të ndërrimit të fazës” që përfshijnë kapsula ose fibra materiali që shkrihen ndërsa ngrohen , duke ndihmuar në thithjen e nxehtësisë së tepërt.

Duke u lagur

Ndoshta, mënyra më e mirë për të qëndruar të ftohtë në vapë kur bëhet fjalë për veshjen është në fakt vetëm veshja e rrobave të lagura, thekson Allain. Uji ka nevojë për energji të nxehtësisë që të avullojë, dhe ndërsa bën këtë kalim nga lëngu në gaz, ai përdor nxehtësinë që vjen nga trupi juaj, duke  ftohur lëkurën dhe duke ulur temperaturën e trupit tuaj.

Pra, rezulton se zgjedhja e një veshjeje për të qëndruar cool është pak më e ndërlikuar sesa thjesht të veshësh një bluzë të bardhë. Por pëlhura e duhur, përshtatja e duhur dhe herë pas here një spërkatje e ujit kur është e mundur do t’ju ndihmojnë të mbani temperaturën tuaj të ulët kur merkuri nxehet – dhe të kurseni edhe klimatizimin, raporton BBC-ja, përcjellë Dukagjini.com

Shija e redaktorit

Granit Xhaka shpallet lojtari më i mirë i ndeshjes Hungari-Zvicër

Zvicra e ka nisur jashtëzakonisht mirë Kampionatin Evropian që po mbahet në Gjermani. “Helvetikët” triumfuan 1:3 ndaj Hungarisë në ndeshjen e cila u zhvillua në...

Fillon ndeshja mes Spanjës dhe Kroacisë

Ka filluar ndeshja e parë e Grupit B mes kombtarës së Spanjës dhe  asaj të Kroacisë. Në këtë grup bëjnë pjesë edhe Shqipëria e Italia,...

Spanjë – Kroaci, formacionet zyrtare: De La Fuente dhe Dalic...

Kombëtarja e Spanjës dhe ajo e Kroacisë kanë publikuar tashmë formacionet zyrtare për ndeshjen e parë në Euro 2024. “La Roja” do të përballen me...

Të fundit nga rubrika