Cila janë organizatat që po e hartojnë statutin e Asociacionit?

Statuti i Asociacionit të Komunave me shumicë Serbe, i është besuar dy organizatave ndërkombëtare sipas gaztës serb “Novosti” të cilat janë Friedrich Ebert Stiftung” dhe Institutit Evropian për Paqe

 

Një takim në Beograd është që është mbajtur në ambientet e ‘Aeroklub’ të martën e 27 shtatorit ku në të sipas burimeve të gazetës serbe “Novosti” në të cilin kishin marrë pjesë përfaqësues të OJQ-ve serbe dhe shqiptare nga Kosova gjithashtu dhe  misione ndërkombëtare Kosova si dhe diplomatë gjermanë.

Atyre iu prezantua drafti i statutit të ardhshëm të Asociacionit, për të cilin mund të bënin komente dhe sugjerime.

“Friedrich Ebert Stiftung” dhe Institutit Evropian për Paqe janë organizata të cilave iu është besuar detyra për hartimin e statutit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe” sipas burimeve diplomatike të gazetës “Novosti”.

Ndërsa kjo gazet ka thënë se më 29 ditën enjte do ta publikojë tekst më të zgjeruar, dhe sipas saj këto organizata ka muaj që po punojnë në statut, ndërkohë që një draft ka dal edhe në diskutim në Beograd.

“Siç mëson ‘Novosti’ nga qarqet diplomatike, me këtë qëllim është organizuar një takim në Beograd, në ambientet e ‘Aeroklub’, të martën, në të cilin morën pjesë përfaqësues të OJQ-ve serbe dhe shqiptare nga Kosova, misione ndërkombëtare Kosova si dhe diplomatë gjermanë. Atyre iu prezantua drafti i statutit të ardhshëm të Asociacionit, për të cilin mund të bënin komente dhe sugjerime”, ka shkruar “Novosti”.

Në vitin 2013 ishte nënshkruar marrëveshja  për themelimin e Asociacionit të komunave më shumicë Serb por ai ishte në kundërshtimi më kushtetutën e Kosovës dhe është hedhur posht nga Gjykata Kushtues e Republikës së Kosovës dhe tani është një nder tema kryesore të dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë.

 

Shija e redaktorit

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

“Varfanjaku i Zotit”, botuar nga “Dukagjini” fitoi çmimin për përkthimin...

Libri “Varfanjaku i Zotit” i botuar nga shtëpia botuese "Dukagjini" ka fituar çmimin për përkthimin më të mirë të vitit 2022 në Panairin e...

Albina Kelmendi së shpejti me projekte të reja

Këngëtarja shumë e dashur për publikun Albina Kelmendi, me një zë dhe talent të jashtëzakonshëm, ka folur për projektet që është duke i realizuar. Në...

Më të lexuarat

Lirohen nga paraburgimi tri infermieret e dyshuara për sulmin ndaj...

Gjykata Supreme e Kosovës ka liruar nga paraburgimi tri infermieret me inicialet A. P.,  A.R., si dhe R. (A.) K., në rastin e sulmit...

Ekspozohen 110 piktura të Rexhep Selimit

Ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rexhep Selimi ka dërguar nga Haga rreth 110 piktura të cilat me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës janë...

Rrahja e të moshuarës, pritet vendimi i gjykatës për infermieret...

Nën masa të rrepta të sigurisë, e me pranga në duar, ish-infermieret e qendrës për të moshuar “Orenda”, kanë dalur para gjykatës. Pasditën e së...

Të fundit nga rubrika