Cilat janë pesë parashikimet e Barretto për sezonin 2023?

Lawrence Barretto ka treguar se çfarë pritet në 2023

Të 10 skuadrat e Formula 1 kanë punuar gjatë dimrit, të fokusuar në lazer në prodhimin e një makine që ata shpresojnë se do të përmirësojnë pasurinë e tyre në 2023  ose në rastin e Red Bull dhe Max Verstappen, të mbrojnë titujt e tyre përkatës.

Lewis Hamilton ”do të fitojë titullin e tij të tetë të pilotit

2022 do të bjerë si fushata më zhgënjyese e karrierës së shkëlqyer të Lewis Hamilton në F1, britaniku do të përfundojë një karrierë më të keqe në renditjen e pilotëve dhe do të humbasë serinë e tij të shënimit të të paktën një pole dhe një fitore në çdo sezon që ai drejton në sport.

Por në vend që viti 2022 të jetë fillimi i fundit për 37-vjeçarin, humbja do të jetë vetëm një goditje dhe pres që shoferi i Mercedes të dalë në krye dhe të fitojë një kampionat rekord të tetë Botëror, duke rritur kredencialet e tij për vlerësimin.

A do t’i mundë Hamilton Verstappen dhe Leclerc deri në titull në 2023?

Për ta bërë këtë, ai do të ketë nevojë që ekipi i tij Mercedes të bëjë një hap përpara vitin e ardhshëm, por kishte prova të mjaftueshme në rikthimin e tyre sezonin e kaluar duke u zhvendosur nga një ekip i zhytur në mesfushë në një sfidues ndaj ekipit dominues Red Bull.

Dhe do të jetë Hamilton ai që do të përdorë përvojën e tij shumëvjeçare për të shmangur yllin në rritje dhe shokun e skuadrës, George Russell, për të udhëhequr ekipin e Mercedesit dhe për të mposhtur dy herë kampionin Verstappen.

Alpine do të shpërthejë në tre të parat

Alpine ishin pretendente për ekipin e vitit në 2022, prodhuesi francez që rrëmbeu P4 në kampionatin e konstruktorëve me një makinë që ishte e fortë pothuajse në çdo qark.

Shkalla e zhvillimit të tyre ishte e jashtëzakonshme, ekipi teknik solli përditësime të cilat funksionuan siç pritej bazuar në të dhëna për çdo Grand Prix, dhe ndërsa makina ishte e pabesueshme, kur ishte në këngë, ofroheshin pikë të mëdha.

Strategjia më e rrezikshme dha rezultat, por është një gjë të kryesh mesfushën dhe krejt tjetër të mbyllësh hendekun e gjatë midis të ashtuquajturave tre më të mirët të F1,  Mercedes, Red Bull dhe Ferrari.

A mundet Ocon dhe Gasly ta shtyjnë Alpine në tre të parat vitin e ardhshëm?

Prisni që ekipi pa Fernando Alonso, me Esteban Ocon dhe Pierre Gasly në timon, të sfidojë rregullisht për podiume dhe madje të jetë në garë për fitore në raste, pasi ata e mbyllin vitin brenda treshes së parë për herë të parë në historinë e tyre.

Alonso do të shënojë të paktën dy podiume

Aston Martin donte një emër të madh për të zëvendësuar Sebastian Vettel-in në pension dhe ata nuk mund të kishin nënshkruar shumë më të madhe në Alonso, kampioni i botës dy herë që tregon se ai nuk ka humbur asgjë nga shpejtësia, vendosmëria pas një rikthimi dyvjeçar me Alpine.

Sezonin e kaluar, ai mendon se humbi më shumë se 70 pikë për shkak të mosbesueshmërisë dhe nuk arriti të shënonte një podium.

Alonso do të garojë në garën e gjelbër të Aston Martin në 2023

Përfundimi i kësaj gare në Aston Martin mund të duket fantastik duke qenë se skuadra me ngjyrë të gjelbër nuk shqetësoi top pesëshen e vitit të kaluar.

Megjithatë, Alonso ka formë për të tejkaluar makinën e tij dhe në ditën e tij – si në Kanada në vitin 2022 , kur nisi në rreshtin e parë në shi, ai mund të japë një rezultat tronditës.

Pres që Aston Martin të bëjë një hap përpara nga P7 në kampionatin e konstruktorëve – pasi e ka mbyllur sezonin fuqishëm – dhe që Alonso ta shfrytëzojë atë në maksimum, duke ofruar disa performanca speciale që do të japin disa argjenda në podium.

Norris do të fitojë Grand Prix-in e tij të parë

Vitin e kaluar, parashikova që Carlos Sainz do të fitonte Grand Prix-in e tij të parë – dhe mendoj se viti 2023 është sezoni që ish-shoku i tij i skuadrës dhe miku i tij Lando Norris do të ndjekë shembullin pas disa dështimeve për pak, veçanërisht në Itali dhe Rusi në 2021.

Piloti i McLaren-it mund të ketë shënuar më pak pikë vitin e kaluar se sezoni i kaluar, por për mendimin tim, ai voziti shumë më mirë dhe më konsistente dhe ishte i vetmi pilot jo i Mercedes-it, Ferrarit ose Red Bull-it që shënoi një podium në një makinë që nuk shpërndahej më pak.

A do të hyjë Lando Norris në rrethin e fituesve në 2023?

Pres që Norris të mundë edhe shokun e ri të ekipit fillestar Oscar Piastri, britaniku duke u vendosur më tej si piloti kryesor i McLaren dhe kampioni i ardhshëm i botës.

Gjashtë ekipe do të fitojnë një garë në 2023

Red Bull, Mercedes dhe Ferrari do të jenë sërish pretendentët kryesorë për fitoren në vitin 2023, por ata nuk do ta kenë të gjithë mënyrën e tyre siç ndodhi sezonin e kaluar.

McLaren do të rikthehet në aksion, duke shtuar triumfin e tyre më të fundit në Çmimin e Madh të Italisë përmes Daniel Ricciardo në 2021, me Alpine duke shtuar gjithashtu triumfin e Esteban Ocon në Hungari 2021.

Ekipi i gjashtë është më i vështirë për t’u thirrur dhe ka të ngjarë të vijë në rrethana të rastësishme. Alfa Romeo ka një goditje të shkëlqyer, ashtu si Aston Martin, veçanërisht me Alonson pas timonit.

Si rezultat, ne do të kemi gjashtë skuadra të ndryshme që qëndrojnë në shkallën e lartë për herë të parë që nga viti 2012.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika